Skip links

Aktywności plastyczne dla 2-3 latków w stylu Montessori

Kącik plastyczny jest jednym z bardziej obleganych miejsc w naszym domu. Dlatego staram się proponować dzieciom ciekawe aktywności, które są w stanie same wykonać. W tym poście dzielę się pomysłami na zaaranżowanie sześciu aktywności w stylu Montessori.

Aktywności, które pokazuję oznaczyłam dla 2- 3 latków, ale oczywiście niektóre z nich sprawdzą się też dla młodszych i starszych dzieci.
Bardzo lubię montessoriański styl przygotowywania plastycznych tacek ponieważ daje jasny komunikat w jaki sposób wykonać daną aktywność. Dodatkowo maluch z łatwością weźmie tackę i przeniesie na swój stolik do pracy.

1. Czarna tablica i kreda

Z pewnością z tej aktywności może skorzystać już nawet roczniak (trzeba ewentualnie obserwować by nie jadł kredy 😉 ) My zaadoptowaliśmy tablicę z jakieś zabawki dla dzieci. Podobne tablice można znaleźć w sklepach „wszystko za 5 zł” lub kupić kawałek płyty mdf w sklepie budowlanym i folie tablicową do obklejenia. Ja zrobiłam większe tablice dla Agatki do nauki pisania liter i cyfr także na przyszłość folia też Wam się przyda.

aktywności plastyczne dla 2-3 latków

aktywności plastyczne dla 2-3 latków

2. Dziurkowanie

Ta aktywność została wymyślona tak naprawdę przez Janka, który pożyczył sobie z mojej szuflady dziurkacz. Gdy pokazałam mu jak działa był zachwycony! Dlatego też przygotowałam mu tackę z kartkami i dziurkaczem. Wielkość kartek to połowa formatu a4, tak aby było mu wygodniej dziurkować.

aktywności plastyczne dla 2-3 latków

3.Ciastolina

Znowu, dosłownie kilka kolorów ciastoliny (może być też robiona z mąki i soli albo glina samoutwardzalna) plus mały wałek i foremki do ciasteczek.

aktywności plastyczne dla 2-3 latków

4. Farby + pędzle gąbkowe

Zwykłe farby i pędzle to jedno, ale te pędzle gąbkowe to dodatkowa frajda dla malucha. Znajdziecie je pod hasłem „gąbkowe pędzle do tapowania”.

aktywności plastyczne dla 2-3 latków

5. Cięcie nożyczkami

O nożyczkach pisałam już w TYM poście. Na tej tacy zobaczycie pocięte w paski kolorowe kartki z papieru technicznego. Na tych paskach narysowałam dodatkowo markerem linie wzdłuż których dziecko ma ciąć. Gdy widzicie, że z łatwością radzi sobie z liniami prostymi możecie mu narysować różne zygzaki.

aktywności plastyczne dla 2-3 latków

6. Klejenie

Niby prosta aktywność, dajemy klej i tyle. Jednak takie przedstawienie tej aktywności ułatwia dziecku pracę. Przygotowałam duże kawałki wycięte z gazet, które łatwiej przykleić niż małe elementy. Pędzlem o wiele prościej rozprowadza się klej po kartce i można go odstawić w przegródkę na czas przyklejania danego kawałka. Pudełko z przegródkami mam po zabawce z Ikei do nawlekania koralików.

aktywności plastyczne dla 2-3 latków

aktywności plastyczne dla 2-3 latków

aktywności plastyczne dla 2-3 latków


A jakie aktywności plastyczne lubią Wasze maluchy?

P.S. A wiecie, że już za miesiąc rusza kolejna edycja mojego kursu „Dom w stylu Montessori”? 🙂

Baner kurs Dom w stylu Montessori

Leave a comment

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.