Zaznacz stronę

Wiele osób kojarzy metodę Montessori z dziwnymi drewnianymi pomocami. Myślą, że taki dom powinien zamiast plastikowych traktorów być pełen pomocy rozwojowych. Trwają spory o zabawkowe kuchnie, grające zabawki i postacie fikcyjne. Na kursie Dom w stylu Montessori staram się przekazywać zupełnie inny obraz. Każdy dokonuje swojego wyboru i bierze z metody tyle ile chce. Chcę by uczestnicy zorganizowali swój dom „w stylu Montessori”, który wspiera niezależność ich dzieci. To ma być dom, w którym dziecko jest swobodne, może wybierać i bawić się tym czym chce. Dziecko w takim domu ma mieć poczucie spełnienia. Nie może być ograniczone przez nieodpowiednią przestrzeń która wprowadza chaos i blokuje swobodę ruchów czy dokonywania wyboru. Co ważne podczas kursu uczymy się jak sprawić by cała rodzina, każdy z osobna dobrze czuli się w tej przestrzeni.

Zapraszam Was do obejrzenia metamorfoz mieszkań moich kursantek. Inne metamorfozy możesz zobaczyć tutajtutaj. Bardzo dziękuję im za możliwość udostępnienia ich na moim blogu by zainspirować również Was do zmian.

Jeśli chcesz dołączyć do kursu to dzisiaj jest ostatni dzień!

Justyna Grochowska, mama 15 miesięcznej dziewczynki
„Początki były trudne bo chyba pośpieszyłam sie ze spaniem na podłodze. Helenka super nam zasypiała w łóżeczku, a na podłodze był klops. Ale przyzwyczaiła sie już i teraz łóżko jest jej ulubioną częścią pokoju. Pełni funkcję do spania, do „kokoszenia się” (gilgotania, przewracania i turlania z tatą:) oraz do czytania. Kiedy powiesiliśmy półki na jej wysokości od razu załapała fazę na książeczki. My siadaliśmy na łóżku a ona przynosiła wybraną książeczkę, co sprawiało jej olbrzymią frajdę.
Super sprawdził się też cube chair od Kasi. Początkowo był to mebel do wchodzenia i stania i patrzenia przez okno na żołnierzy (mieszkamy obok jednostki). Obecnie służy już jako krzesło i biurko do „malowania” obrazów choć do stania i obserwacji nadal ;) Hela zaczęła od jakiegoś czasu też pisać coś tam kredą na tablicówce.
Jeśli chodzi o zabawki to muszę przyznać ze u nas one głównie leżą. Bardzo mało bawi sie zabawkami. Wyjątek to mula z IKEA i taki metalowy ociekacz na sztućce z dziurami do którego wkłada patyczki. Za to uwielbia: wieszać pranie, wkładać do pralki, rozładowywać zmywarkę, grzebać w sztućcach, grzebać w komodach, szafkach, uwielbia odkurzanie i podlewanie kwiatów. A właśnie dzięki kursowi mamy kwiaty w domu! :) No i oczywiście gotowanie, mamy kitchen helper i on u nas non stop jest w obrotach.
Faktycznie muszę przyznać, że kurs otworzył moją głowę na moje dziecko. Kiedyś byłam zafiksowani i zastanawiałam sie tylko co tu zrobic żeby Hela trochę zajęła się zabawkami jak inne dzieci (ona bardzo dużo płakała i non stop wisiała na mnie) teraz też nie należy do dzieci które same się sobą zajmują ale codzienne czynności z nią są juz o wiele prostsze. Na kursie tez dowiedziałam sie o BLW, wprowadziłam tą metodę a Hela teraz ma 14 miesięcy i je wszystko sama łyżką i widelcem. „
PRZED METAMORFOZĄ:
Dom w stylu MOntessori Dom w stylu MOntessori Dom w stylu MOntessori
PO METAMORFOZIE:

OSTATNIA SZANSA NA DOŁĄCZENIE DO KURSU:

Baner kurs Dom w stylu Montessori
Maria Kraszewska mama chłopca 2,5 i dziewczynki 4,5 roku.

Przełomową lekcją w kursie, było dla mnie to żeby nie chcieć posiadać. Nie chodzi o to, by mieć stosy pomocy, tylko mądrze zaplanowaną przestrzeń. Jeszcze nie wszystko zmieniliśmy, ale już widzę duża różnicę. Dzieci dużo chętniej bawią się i sprzątają zabawki, które są lepiej wyeksponowane i zredukowane. Sama ze spokojem usunęłam różne dziecięce „must have”, które nikomu z nas nie były potrzebne i jest nam z tym lepiej. W kursie bardzo podobało mi się wiele rzeczy: przemyślane, bardzo fachowo zrobione lekcje, materiały, webinary i podcast, grupa wsparcia na Facebooku nie do przecenienia – motywująca obecność innych kursantek i chęć pomocy dodawała skrzydeł, poza tym dygresje (slow fashion, no waste, magia sprzątania) sprawiły, ze zmieniamy nie tylko nasz dom, ale tez trochę życie .

Zaczynanie kursu od odgracania jest bardzo fajne, nie spodziewałam się w ogóle tego. Bez tego nie opanowałabym przestrzeni. Przy okazji zrobiłam facebookowe rozdawanie i wielu moim koleżankom przydały się rzeczy, których nie potrzebuje. Poza tym Kasi wnętrza pokazywane podczas kursu są bardzo inspirujące i dużo łatwiej mi było – widząc je – pogodzić się z tym, że moje niektóre wcześniejsze pomysły były nietrafione. Musiałam np. zrezygnować z nieużywanego (i zajmującego dużo miejsca) tipi za 250zl, zrobiłam za to więcej miejsca w salonie na kącik plastyczny, wykorzystując Kasi pomysły z wyzwania plastycznego. Chciałam dodać, że wraz z tym całym sprzątaniem i przemeblowaniem idą inne zmiany w codziennej rutynie czy sposobie robienia zakupów. Opowiadam o wszystkim siostrze, która mieszka w Kanadzie, a ona napisała do mnie ostatnio: „Marysia, przez ten cały Twój minimalizm zaoszczędziliśmy w zeszłym miesiącu 1500$ mimo, że kupiliśmy nowe lóżko!”Dom w stylu Montessori Dom w stylu Montessori Dom w stylu Montessori Dom w stylu Montessori Dom w stylu Montessori Dom w stylu Montessori Dom w stylu Montessori Dom w stylu Montessori Dom w stylu Montessori Dom w stylu Montessori Dom w stylu Montessori Dom w stylu Montessori Dom w stylu Montessori Dom w stylu Montessori

Ja podobają Ci się matamorfozy? Dziewczyny włożyły dużo pracy w te zmiany i ja osobiście jestem oczarowana. Zmiany w ich domach przełożyły się również na sfery życia jak na przykład decyzje o ograniczeniu wydawania pieniędzy na zbędne rzeczy. Dom w stylu Montessori to pozytywny dom dla całej rodziny, gdzie króluje szacunek do dziecka. Nie ważne są dizajnerskie meble i dekoracje, minimalnym kosztem jesteś w stanie zmienić Waszą przestrzeń a później tylko zbierać owoce w postaci umiejącego skupić się na zabawie dziecka, które jest bardzo samodzielne co daje mu poczucie zadowolenia z samego siebie.

Jeśli chcesz dołączyć do kursu to masz dzisiaj ostatnią szansę! Zapraszam!

Baner kurs Dom w stylu Montessori

Social Media

Śledź mnie w social media, aby być na bieżąco!

KONTAKT

NAPISZ DO MNIE

11 + 9 =

ZOBACZ MÓJ

Instagram