Skip links
Poznajemy pojazdy budowlane i podajemy szpital Wydawnictwo SAM

„Poznajemy szpital” i „Poznajemy pojazdy budowlane”- dwie nowości książkowe!

W tym wpisie pokażę Wam dwie przepiękne książki, które skradły moje serce. Są to pozycje z coraz bardziej znanej w Polsce serii popularnonaukowej. 

Książki z okienkami z serii Dlaczego?Kiedy?Jak? towarzyszą nam na półkach od dawna. Najpierw kupowałam je w wersji niemieckiej a obecnie korzystamy z tych polskojęzycznych ponieważ bardzo pomagają ubogacić słownictwo moich dzieci.

Poznajemy pojazdy budowlane.

Pamiętam jak każde z 5 moich dzieci podczas spacerów najchętniej obserwowało place budowy. Jako zapalona montessoriańska matka stawałam z wózkiem i obserwowaliśmy co tam kopią, wylewają i układają. Śmiałam się zawsze, że to bardziej interesujące niż niejedna bajka. Mimo, że jestem architektem to nazwy wielu maszyn nadal były dla mnie zagadką a wytłumaczenie niektórych rzeczy było trudne aby ująć to  prosty sposób dla dziecka. 

Tutaj z pomocą przychodzi książka  “Poznajemy pojazdy budowlane” wydawnictwa SAM. 

 

Początek książki to jak zwykle w tej serii rozpoczęcie od ogółu – dziecko dowie się do czego służą maszyny budowlane i jak to się dzieje, że takie pojazdy trafią na budowę, niektóre nie mają przecież zwykłych kół i nie mogłyby przejechać po drogach.

Na pewno patrząc na wiele pojazdów budowanych mówiliście, że to koparka, w wielu przypadkach z pewnością nie byliście w błędzie! Koparki to bardzo uniwersalne maszyny, w tej części książki pokazane jest że mocowanie koparki wymienia się w zależności od tego jaką pracę ma ona wykonać.

 

W książce pokazane jak pojazdy budowlane wykonują różne prace, jedne pomagają rozebrać stary budynek, inne dostarczają na budowę materiał a jeszcze inne wylewają beton. Świetnym pomysłem będzie zabranie ze sobą książki aby popodglądać pobliską budowę, dziecko będzie miało szansę porównać maszyny, znaleźć je w książce a my aby opowiedzieć mu na ten temat coś więcej.

Gdy przejeżdżamy przez tunele w górach dzieci często mnie pytają : “Jak to jest zrobione, jak powstał ten tunel?” W tej książce będziecie mogli dokładnie to pokazać dziecku, nie jest to prosty proces, jednak myślę że jego skomplikowanie może zaintrygować malucha.

Podobnie sprawa się ma z tym dlaczego mamy wodę w kranie, albo gdzie trafia woda i inne “rzeczy” z toalety. Tutaj również mamy pokazane jak umieszczone są rury w ziemi, jakie maszyny biorą udział w tej misji 😉 

 

Pod koniec książki pokazane jest jak powstaje plac zabaw, tutaj zobaczymy w akcji minikoparki a po podniesieniu okienka gotowy plac zabaw, na którym już bawią się dzieci.

Na końcu książki poczytamy o maszynach , które są gigantycznych rozmiarów, niektóre mogą załadować tonę kamieni a inne nawet 364 ton załadunku! Poznajemy szpital

Kolejną książką, która z pewnością skradnie również Wasze serce jest “Poznajemy szpital”. Jest to pozycja, po którą warto sięgnąć gdy dzieci lub ktoś z rodziny będzie miał wizytę w szpitalu lub po prostu aby być przygotowanym na taką ewentualność. 

Początek książki pokazują piękną ilustrację szpitala, jest pokazane w jaki sposób ludzie trafiają do szpitala, w tekście dodatkowo przeczytamy dziecku o tym, że nie każdy przyjeżdża  karetką i dlaczego.Dowiemy się także jak wygląda identyfikacja wizualna w szpitalu oraz co warto ze sobą zabrać w razie jakbyśmy musieli tam spędzić dużo czasu. Na ilustracji zobaczymy zatłoczony hol, możemy zapytać dziecko jak myśli z jakim przypadkiem przyszła dana osoba, jest tam kobieta w ciąży, chłopiec z bandażem na głowie albo mały dzidziuś na rączkach swojej mamy. 

W książce wyjaśnione zostało jak wygląda badanie stetoskopem, otoskopem i badanie ciśnienia. Możemy również pokazać dziecku jak będzie wyglądało usg brzucha, widzimy na rysunku małą dziewczynkę, przy której stoi mama z jej ulubionym pluszakiem.

Może zdarzyć się, że trzeba będzie w takim szpitalu zanocować. Na kolejnych stronach możemy zobaczyć jak wygląda pokój pacjenta, gdzie będzie można trzymać swoje zabawki a gdzie znajduje łazienka. O wszystkich pacjentów dba personel medyczny, zobaczymy jak wygląda ich praca, kto podaje jedzenie i leki a kto mierzy rano temperaturę. W niektórych szpitalach znajdują się także miejsca wspólnej zabawy, gier, budowania z klocków czy rysowania. Niektóre dzieci muszą zostać w szpitalu bardzo długo dlatego są dla nich organizowane specjalne lekcje aby mogły nadrobić materiał przerabiany w szkole.Ciekawym tematem dla dzieci może być złamanie. W książce przedstawiona jest krótka historia chłopca, który złamał sobie nogę. Zobaczymy jakie badanie musiał wykonane, jak i dlaczego usztywniono mu kończynę . Na końcu widać, że gips ma już ściągnięty, jednak teraz jego noga wymaga rehabilitacji. Operacja wycięcia wyrostka robaczkowego wygląda bardzo skomplikowanie. Będziemy mogli prześledzić punkt po punkcie jak ona wygląda. Od przygotowania się do operacji, danie środka nasennego przez anestezjologa, pokazane jest jak chirurg myje dokładnie dłonie, jak wygląda operacja i zaszycie rany i na samym końcu opieka pacjenta po operacji.

Na końcu książki znajdziemy porady jak udzielić innym pierwszą pomoc w przypadku wypadku czy skaleczenia. 

Co jest szczególnego w tych książkach?

Wybrałam te książki również z innego powodu. Okienka wciągają dziecko! Często podczas czytania tej książki słyszę: “Mamo przeczytaj, co tam pod okienkiem jest napisane!”, “Mamo zobacz!”, albo dziecko zaczyna opowiadać co tu się wydarzyło gdy okienka pokazują następujące po sobie wydarzenia. Z drugiej strony dzieci również chętnie same je przeglądają, otwierają okienka ciekawe co tam będzie dalej.

 

Tak jak każdą serię z okienkami, tak i tym razem mój blog objął patronatem. Z tego powodu wszystkie pozycje zarówno nowości jak i te, które już od dawna są w sklepie Wydawnictwa SAM objęte są atrakcyjnym kodem rabatowym

20% rabatu wpisując kod: KUKUMAGPOLECA

KUP TUTAJ.

 

Leave a comment

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.