Skip links

„Miej odwagę, siłę i pewność siebie”-ważna książka dla dzieci!

Któż nie chciał by aby jego dziecko potrafiło być asertywne, pewne siebie i odważne? Życie to jednak zbiór różnorodności. Od ludzi, którymi jesteśmy otoczeni po różne sytuacje każdego dnia. I właśnie o tym jest nowa książka, którą chciałbym Wam przedstawić w tym wpisie!

Wielokrotnie usłyszmy w tłumie jak jakieś dziecko pyta: „czemu ta dziewczynka nie ma włosów?”, „dlaczego ten chłopiec ma czarną skórę?”, „na czym jedzie ta pani?”-wskazując na wózek inwalidzki. Te pytania nie powinny zostać bez odpowiedzi. Już na pierwszych stronach książki możemy omówić z dzieckiem sprawę tego, że każdy z nas jest inny, lubi różne rzeczy i różni się od siebie wyglądem, czy też sposobem ubierania. 

W książce widzimy odniesienie do konkretnych dzieci, poznajemy ich imiona i to co lubią. Duża ilość osób na ilustracji daje nam pole do rozmowy na temat różnorodności wszystkich ludzi, których widzimy. 

Gdy chcemy wypróbować czegoś nowego często następuję obawa, czasem blokada i opór a czasem mimo strachu wspinamy się na drzewo. To wszystko jest całkiem normalne! W książce poznajemy Alę i Timo, którzy bawią się na basenie. Ala radzi sobie wspaniale i nie czuje strachu przed wodą, natomiast Timo potrzebuje wsparcia swojego taty aby odważyć się wskoczyć do basenu. W tej części książki poznamy różne sytuacje życiowe kiedy pokazujemy swoją odwagę, od pójścia samodzielnie na zakupy po odwagę przyznania się błędu.

W dalszej części książki omówione jest pokonanie strachu, co zrobić czy boimy się na przykład zwierząt. Dzieci mają też często obawy przed zajęciami grupowymi, jak na przykład Mia, która obawia się wspólnych ćwiczeń Judo. Później okazuje się, że strach nie był potrzebny!

Z drugiej strony strach chroni nas przez zagrożeniem takimi jak poparzenie ogniem, uderzeniem pioruna czy wypadkiem samochodowym. Są sytuacje kiedy należy zachować ostrożność aby nie narazić się na niebezpieczne sytuacje.

W życiu nie zawsze wszystko idzie tak jak to sobie zaplanujemy. Czasem początek nauki jazdy na rolkach, rowerze czy hulajnodze może zakończyć fiaskiem. Innym razem pomoc w kuchni czy gotowanie może nie wyjść tak jak myślimy, że wyjść powinno. Co zrobić w takich sytuacjach? Gotowe odpowiedzi znajdziemy w tej książce, tutaj bohaterowie również jak inni upadają i tłuką naczynia. To normalne, czasem się zdarza. 

Książka ta pięknie tłumaczy dziecku czym jest zaufanie czy stawianie granic. Omówiony jest również temat bycia w grupie, wykluczenia i emocjom, które mogą nam towarzyszyć. Pokazany jest przykład dziewczynki, która nie zdążyła pójść do toalety, inne dzieci się z niej śmiały, a jedna dziewczyna podbiegła do niej dając jej nowe spodnie. Pokazany jest wspaniały gest empatii do drugiego człowieka. 

Na końcu książki, mamy podpowiedzi co zrobić aby budować swoją pewność siebie. Okazuje się, że nie wymaga to od rodziców jakiś specjalnych płatnych zajęć dodatkowych. Wystarczą chęci i czas, który poświęcimy dzieciom.

Książkę możesz kupić na stronie Wydawnictwa SAM z 20% rabatem, wpisz kod kukumagpoleca

Rabat obejmuje wszystkie pozycje książkowe w sklepie także sprawdź, co jeszcze może Ci się przydać. 

KUP TUTAJ

*Promocja trwa do 25.09.23

Post powstał w ramach patronatu jakim objęłam tę pozycję książkową. 

 

 

Leave a comment

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.