Skip links

„Basia i przegrywanie” czyli nowości od HarperKids!

Książki o Basi już nie raz mogliście zobaczyć na moim blogu. Jest to seria, którą pokochały zarówno moje dzieci jak i ja! Książki te zabierają głos w tematach, które dotyczą tak naprawdę każdej rodziny. 

Tym razem chciałam zaprezentować Wam książkę “Basia i przegrywanie”. Pamiętam, że jako mama chciałam wprowadzić dzieciom jak najwięcej gier kooperacyjnych, gdzie gracze będą musieli ze sobą współpracować aby osiągnąć wymarzony cel. Moja utopia o uchronieniu dzieci przed negatywnymi emocjami szybko się skończyła. Przegrywanie jest naturalnie elementem naszego życia i warto od najmłodszych lat nauczyć się jak z takimi emocjami sobie radzić. 

Basia i przegrywanie

Akcja Basi rozgrywa się na wakacjach. Basia wraz z babcią Marianną, dziadkiem Rysiem i kuzynką Lulą pojechali nad jezioro. Mieli spać w drewnianym domku, który przypomniał duży namiot. Już na początku książki pojawiają się emocje, którym nie może sprostać Lola. Nie podoba jej się miejsce, gdzie będzie spała, za to Basia była bardzo zadowolona. Ponieważ pogoda nieco się załamała babcia zaproponowała wspólną grę. Pomysł bardzo się wszystkim spodobał. Niestety podczas gry Lola świetnie poradziła sobie z odgadywaniem zagadki natomiast Basia nie. Emocje sięgnęły zenitu i mimo deszczu Basia uciekła od stołu.  Zanim gra się rozpoczęła dziadek przypomniał im “Pamiętajcie, że liczy się sama przyjemność grania, a nie to kto zwycięży”. Jednak w dalszej części książki czytamy, że nawet gdy coś w teorii brzmi bardzo logicznie i rozsądnie, w praktyce jest ciężkie do wykonania.  

Basia i przegrywanie

Jak to bywa w życiu emocje przychodzą i odchodzą. Bardzo podoba mi się końcówka książki, gdzie Basia, Lola i dziadek rozmawiają o tym co wydarzyło się w ciągu dnia. Oprócz samej przegranej poruszają temat wygrywania i Basia pyta dziadka czy cieszył się gdy babcia wygrywała. Na koniec dołącza do nich babcia, która idealnie podsumowała emocje towarzyszące im podczas gry.

Książki o Basi możecie kupić TUTAJ

Na koniec chciałam jeszcze wspomnieć o dwóch pozycjach na które warto zwrócić uwagę.  Pierwsza z nich to Basia i tablet. Kuzyn Antek podarował Jankowi tablet. Dzieci były oczywiście zachwycone, jednak po chwili okazało się, że może nie był to do końca najlepszy pomysł. Historia z tabletem jednak nauczyła dzieci czym jest nałóg i jakie może mieć konsekwencje. 

Druga to Basia i granice. Książka jak sam tytuł mówi opowiada o tym jak Basia nauczyła się czym są granice i jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.

Leave a comment

    1. haha, no tak, nie wiem skąd mi się ta Lola wzięła 😛 Dziękuję za komentarz 😉

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.