Skip links

4 pory roku-układanka

Zmiany pór roku są dla dzieci zagadnieniem bardzo abstrakcyjnym. Co zrobić aby lepiej im to wytłumaczyć? Zapraszam do czytania.Aby nauczyć dziecko nazw pór roku skorzystajmy z układanki lub/i koła pór roku.
Wydrukuj wszystkie pliki – KUP TUTAJ, możesz wydrukować je na twardszym papierze w drukarni lub w domu a później zalaminować. Później wytnij układankę oraz koło z 4 porami roku, strzałkę i słońce.

(na zdjęciu widzisz fragment naszego korytarza- zobacz wpis na blogu o jego metamorfozie!)

 

Małe koło możesz przyczepić do tablicy korkowej lub do lodówki, nad nim umieść strzałkę, co miesiąc kręćcie kołem aby ustawić odpowiednią porę roku i miesiąc.

Układanka przyda się podczas nauki pór roku oraz miesięcy. Duże elementy pokazują drzewo, które zmienia się co sezon, małe zawierają ilustracje roślin, które możemy spotkać w danym miesiącu.
Zanim dasz dziecku układankę do swobodnej pracy, przeprowadź z nim prezentacje. Wybierz jakieś miejsce w domu gdzie jest dużo przestrzeni, może być podłoga lub.. stół- to w przypadku gdy masz w domu maluchy, które mógłby układankę rozwalić 😉


Ułóż elementy z drzewami odwrotnie do ruchu wskazówek zegara, tak jak ziemia krąży wokół Słońca. Na środku połóż wycięte słońce. Opowiedz dziecku o 4 porach roku, nazwij je.

Później ułóż mniejsze elementy, wyjaśnij dziecku, że to są miesiące. Zauważ, że ich kolory są takie same jak przy drzewach, jest to kontrola błędu, która pomoże dziecku ułożyć układankę samodzielnie.

Jeśli masz w domu globus( polecam aby mieć ! 😉 ) poproś dziecko aby stanęło przy miesiącu który obecnie mamy. Później niech obejdzie układankę dookoła odwrotnie do ruchu wskazówek zegara. Minął rok, właśnie przez rok ziemia okrąża słońce i wtedy może zaobserwować 4 pory roku!
Tą układankę możesz użyć również podczas urodzin dziecka. Posłuchaj podcastu o urodzinach, w którym opowiadamy o celebracji montessoriańskich urodzin!

Układankę możesz trzymać na półce w koszyczku, lub wyciągać z szafki i bawić się z dzieckiem co jakiś czasu gdy wykazuje zainteresowania, na przykład zadając pytanie o to kiedy będzie śnieg, czemu nie jabłek na drzewie itd.

Myślę, że układanka sprowokuje u dziecka wiele pytań! nie ograniczajcie się podczas rozmowy o porach roku, przejrzyjcie książki, gdzie ten temat jest poruszany a przede wszystkim pójdźcie na spacer aby sprawdzić jak wyglądają drzewa, rośliny i jakie kwiaty możecie spotkać w parku czy na łące.

KUP TUTAJ

 

Leave a comment

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.