Skip links
Poznajemy nasze ciało

„Poznajemy nasze ciało”-nowa książka z okienkami!

Te książki z okienkami to pozycje, które w naszym domu zawsze wprawiają dzieci w zachwyt! Po pierwsze uwielbiają otwierać okienka… a po drugie tematy, które są w nich poruszone są bardzo im bliskie!

Gdy dzieci zadają pytania „mamo/tato, a po co jest krew”, „dlaczego widzimy…..” itp. Warto mieć pod ręką odpowiednie lektury. Seria książek „Dlaczego? Kiedy? Jak?” Wydawnictwa SAM przynosi nam idealne odpowiedzi. Precyzyjne i dostosowane do wieku dzieci. Ogromnie nas cieszy, że seria ta pojawiła się na polskim rynku, ponieważ dobrze ją znamy z Niemiec (gdzie obecnie mieszkamy), jest tutaj niezwykle popularna.

Poznajemy nasze ciało

Książka „Poznajemy nasze ciało” to jedna z tych pozycji, których nie polecam… czytać przed snem. 😉 Głównie dla tego, że podczas czytania trzeba sprawdzać wiele rzeczy, które mógłby rozbudzić wasze dziecko! Jedną z nich będzie oddychanie. Autor książki zachęca aby sprawdzić czy nasz brzuch podczas wdechu faktycznie rośnie. Wiele nowych zadań „wychodzi” również podczas poznawania nowych faktów. Sprawia ona, że zwykłe czytanie przeradza się w doświadczanie. Dzięki temu dziecko szybciej się uczy i ma większą frajdę! Także stosując podstawowe zasady BHP zalecane przeze mnie, sprawicie, że mózg Waszego dziecka zyska wiele nowych połączeń neuronalnych za dnia, a wieczorem niepotrzebnie go nie rozbudzicie (nie dziękujcie) 🙂

Czego dowiemy się z książki?

W książce poruszonych jest wiele tematów związanych z ciałem człowieka. Od tego skąd pochodzi, jak jest zbudowany szkielet, a kończąc na emocjach. Dziecko dowie się też z gdzie przebywało przez 9 miesięcy zanim przyszło na świat.

Bohaterami książki są Ania i Franek. To właśnie na ich przykładzie zobaczymy jak zbudowany jest człowiek oraz czym różni się chłopiec od dziewczynki. W książce zwrócona jest także uwaga na to, że każdy człowiek jest unikalny, chociażby przez swoje linie papilarne, a niektórzy mają dodatkowo cechy szczególne, jak znamiona lub pieprzyki.
Później przejdziemy do jakże ważnego świata zmysłów! Przy tym temacie mamy test rozszerzającej się i zwężającej źrenicy. Dziecko dowie się dzięki czemu czuje zapachy. Będzie również super ćwiczenie dotykowe. Mając zasłonięte oczy należy odgadnąć jakie zwierzę przestawia dany wklęsły kształt na stronie.

Poznajemy nasze ciało

W książce nie mogło zabraknąć tematu szkieletu. Na moich dzieciach duże wrażenie zrobiło porównanie na ilustracji szkieletu człowieka ze szkieletem żaby, kaczki i węża. Tutaj również autorka zachęca do zgadywania do jakiego zwierzęcia należy szkielet przedstawiony na rysunku.
Dalej mamy temat związany z krążeniem krwi i coś, co jest ogromnie bliskie dzieciom czyli plaster i strupek. Oh tak, bardzo na czasie w mojej rodzinie 😉

Poznajemy nasze ciało

Poznajemy nasze ciało

Jednym z częstszych pytań w naszej rodzinie zawsze było jedzenie, picie i co się z nim dzieje po tym jak już trafi do naszej buzi. I tutaj również pokazany jest cały proces od ugryzienia kawałka ogórka, podnosimy okienko, które skrywa ilustrację z tym jak wygląda przełyk i tchawica od środka oraz gdzie trafia następnie jedzenie. Podkreślona jest ważna rola śliny i na końcu mała dziewczynka informuje nas jak długie jest nasze jelito.

Poznajemy nasze ciało

Poznajemy nasze ciało

Poruszony został też temat choroby, bakterii i wirusów oraz coś co myślę, że jest ważne dla każdego rodzica, sprawa dbania o zęby. Małe stworki-bakterie (tutaj warto wytłumaczyć dziecku, że jest to tylko taka ilustracja, aby jak najlepiej to zobrazować) niszczą ząb, jednak są one skutecznie wymiatane przez szczoteczkę do zębów. Na koniec zębowego tematu mała postać dziewczynki podsumuje co należy robić, aby być zdrowym. Myślę, że to też dobry moment na rozmowę z dzieckiem czy któryś z wymienionych punktów należało by poprawić w codziennym życiu, a które udaje się spełnić (u mnie szczególnie kwestia dużej ilości ruchu jest na dobrym poziomie ;).

Książka „Poznajemy nasze ciało” ma przepiękne, bardzo realistyczne ilustracje. Możemy dzięki temu dokładnie zobaczyć przybliżone schematy np. budowy ucha czy oka. Śledzimy wszystkie kości w szkielecie i widzimy jak wygląda układ krwionośny. Dzieci bardzo lubią odkrywać nowe ilustracje pod okienkami. Te nieczytające proszą o przeczytanie, o co tam dokładnie chodzi. To pokazuje jak tego typu książki sprawiają, że młody czytelnik naprawdę zaciekawia się i angażuje w temat.

Poznajemy nasze ciało

Tak jak w przypadku poprzednich części z serii „Dlaczego? Kiedy? Jak?” Tak i teraz Kukumag patronuje książce „Poznajemy nasze ciało”, dlatego też mam dla Was rabat, aż 20% na hasło KUKUMAGPOLECA.
Promocja dotyczy wszystkich książek, także jeśli jeszcze czegoś nie macie to koniecznie skorzystajcie z promocji!

KUP TUTAJ 

Leave a comment

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.