Skip links
święto trzech króli aktywności

Święto Trzech Króli-pomysły na aktywności z dziećmi.

Święto trzech króli jest momentem, w którym kończymy obchody czasu bożonarodzeniowego. W tym wpisie chciałam pokazać Wam pomysły na to jak można obchodzić to święto z dziećmi w domu.

Kiedyś święto Trzech Króli było dniem, w którym świętowano bardziej niż teraz. Pieczono tzw. szczodraki, których nadzienie lub jego brak miał świadczyć o tym czy miniony rok był „chudy” czy „gruby”.W Hiszpanii znane jest również pieczenie tzw. : Rascon do Los Reyes, ciasta, w którym można znaleźć jakiś prezent bądź monety. Dawniej właśnie w ten dzień ludzie obdarowywali się prezentami na pamiątkę tego jak królowi obdarowali Jezuska.

Poniżej zebrałam kilka pomysłów na aktywności, które możecie wykonać ze swoimi maluchami. Nie zadręczajcie się jeśli nie uda Wam się czegoś wykonać, po prostu zapiszcie post na następny raz 🙂

1.  Opowiedz historię.

Opowiedz dziecku historię o trzech królach z dalekiego wschodu. Myślę, że kluczowym elementem, od którego będziemy zaczynać obchody tegoż święta będzie przytoczenie historii i opowiedzenie dziecku o Mędrcach: Kacprze, Melchiorze i Baltazarze, którzy przybyli z daleka podążając za gwiazdą Betlejemską. Przynieśli małemu Jezusowi 3 ważne dary: mirrę, kadzidło i złoto. Idealnie było by czytać książkę i pokazywać dzieciom ilustracje, które pomogą im wyobrazić sobie jak tacy mędrcy mogli wyglądać w tamtych czasach. Jeśli nie umiesz opowiadać, nie znasz tej historii zbyt dobrze możesz wspomóc się czytaną historią np STĄD.


 

 

 

 

 

2. Scenka z figurkami.

Jeśli pod choinką jest jeszcze szopka bożonarodzeniowa możesz wykorzystać ją do przedstawienia historii o trzech królach właśnie na niej. Wykorzystaj do tego drewniane figurki, klocki, z których zrobisz drogę itp. Pokaż dzieciom, że Mędrcy przyszli do szopki w Betlejem jedną drogą a wracali już inną aby nie spotkać złego Heroda. Myślę, że taką opowieść z pewnością łatwiej zapamiętają.

3. Porozmawiaj, zadaj interesujące pytania.

Kim byli Mędrcy? Jak mogli być ubrani? Dlaczego przybyli do Betlejem, skąd wiedzieli że mają właśnie tam podążać? Co wręczyli Jezusowi? Kim on jest skoro przybyli do niego bogaci ludzie aby mu się pokłonić ?

4. Pokolędujcie.


 

Kiedyś właśnie w okolicach święta Trzech Króli kolędowano. Oczywiście nie możemy zapomnieć o kolędzie „Mędrcy Świata”. Naszym pomocnikiem kolędowym w te święta jest książka Kolęda Gawęda, która zawiera zapis nutowy kolęd oraz co dla mnie istotne chwyty na gitarę.

5. Zrób gwiazdę.

Wykonanie takiej gwiazdy na okno jest dość proste, dzieci również spokojnie dadzą radę to wykonać, oczywiście należy pamiętać, ze nie będzie ona idealna 😉 Ja skorzystałam z tego tutorialu: GWIAZDA DIY

 

 

6. Zrób korony

Nasze korony wykonaliśmy z papieru i ozdobiliśmy tym co było akurat pod ręką: pompony, guziki itp.

 

 
 

7. Upieczcie wspólnie coś dobrego.

Tak jak pisałam we wstępie mogą to być szczodraki  – przepis tutaj,lub hiszpańskie Rascon do Los Reyes.  Jako, że ja nie jem pszenicy zrobię jakieś proste ciasto z mąki kasztanowej, którą uwielbiam do wypieków. Jeśli nie macie czasu myślę, że do czytania/opowiadania historii o Trzech Królach wystarczy również dobre kakao a nawet herbatka z goździkami.

8. Napiszcie na drzwiach C+M+B.

Często popełniany błąd to pisanie K+M+B. Poprawnie powinniśmy napisać C+M+B 2021.Ten skrót oznacza : „Christus Mansionem Benedicat” – „Niech Chrystus błogosławi ten dom”

Miłego świętowania!

Leave a comment

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.