Skip links

Obrazki do pokoju małego dziecka. + PLIKI DO POBRANIA! #kukutv

Nagranie KukuTV z 16.01.2020 roku.

Podcast „Montessori przy kawie”

Na wstępnie zapraszam Was serdecznie na mój nowy podcast „Montessori przy kawie”, który współtworzę razem z Pauliną Zawadzką. Rozmawiamy w nim na luzie o Montessori z punktu widzenia mam.

Aktualnie są już dwa odcinki, kolejne będą się ukazywały co wtorek.

Podcast znajdziecie na:

Kurs „Aktywności w stylu Montessori dla dzieci w wieku 0-2,5 roku”

Kolejnym ciekawym tematem jest nowy kurs, który przygotowuję razem z Pauliną, Martą Lewkowicz oraz Justyną Pormańczuk. Będzie to kurs o aktywnościach dla najmłodszych czyli od urodzenia do mniej więcej 2,5 lat.

Tutaj chciałabym Was poprosić o drobną pomoc. Chciałybyśmy by ten kurs jak najbardziej odpowiadał na Wasze potrzeby więc przygotowałam krótką ANKIETĘ, w której chciałabym byście odpowiedziały jakie tematy są dla Was najbardziej interesujące.

A pod TYM LINKIEM możecie zapisać się na listę oczekujących na kurs by nie przegapić informacji i skorzystać ze specjalnej oferty.

Obrazki w pokoju dziecka – po co?

Przechodząc do głównego tematu zacznijmy przede wszystkim od odpowiedzi na pytanie, po co w ogóle obrazki w pokoju dziecka. Obrazki są ładnymi dekoracjami i mogą nadać charakter pokojowi. W pedagogice Montessori mówi się dużo o otaczaniu dziecka pięknem i to może być świetny sposób. Dodatkowo, poza walorami estetycznymi może to być świetny sposób na utrwalanie wiedzy, którą np. dziecko zdobyło na spacerze.

Obrazki sprawiają też dzieciom przyjemność. Jeśli nawiązują do ich zainteresowań to po prostu dają radość maluchom

Jak wieszać obrazki w pokoju małego dziecka?

Skoro to jest pokój dziecka i to ono ma korzystać z tych obrazków to powinny one wisieć na wysokości wzroku malucha. Pewnie widziałyście w internecie zdjęcia takich „dziwnych” pokoi, które są zagospodarowane tylko do polowy wysokości ścian. To właśnie pokoje w stylu Montessori, które nie są tworzone pod piękne zdjęcia na Instagrama, tylko rzeczywiście odpowiadają na potrzeby dziecka.

Obrazki w pokoju pełzającego niemowlaka mogą być nawet postawione w bezpiecznych ramkach na ziemi. Gdy dziecko raczkuje czy siedzi już trochę wyżej. By nie wiercić ciągle dziur w ścianach można użyć specjalnych taśm, które są mocne a nie pozostawiają śladów, nie niszczą ścian.

Jakie obrazki wybrać?

Zaczynamy od obrazków kontrastowych, czarno-białych, ponieważ wzrok maluszka się dopiero rozwija. Można użyć również kontrastowych dzieł sztuki jak Mondrian, które są geometryczne i bardzo kontrastowe.

Przy niemowlaku warto wybierać obrazki, które mają bardzo realistyczny obiekt na białym tle, dzięki czemu dziecko lepiej widzi to co przedstawia obrazek, np. Obrazki zwierząt, które dzieci już znają.

Kolejny etap to obrazki z tłem. Mogą to być fotografie, ale też realistyczne obrazki. Warto też rozmawiać z dziećmi o tym co widzimy na nich.

Bardzo fajne, darmowe vintage ilustracje znajdziecie w internecie.

Ciekawym rozwiązaniem są też wydruki dział sztuki np. van Gogh, Monet.

Zadbajmy o bezpieczeństwo.

Wybierajmy przede wszystkim bezpieczne ramki. Te z Ikei mają plexi zamiast szkła. Natomiast zamiast gwoździ wystających ze ścian możemy użyć specjalnych rzepów przyklejonych do ramki i do ściany. dzięki czemu dzieci mogą je swobodnie zdejmować i ponownie przyczepiać.

By dzieci same mogły wymieniać sobie obrazki możemy przerobić głębsze ramki i przyczepić do nich spinacze.

p.s. We  wpisie widać regał i krzesełko ze sklepu KUKUMAG

 


Zapraszam Was również do zakupu zimowego magazynu wraz ze specjalnymi zimowymi aktywnościami do druku.

 

Leave a comment

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.