Skip links

Kalendarz liniowy 2019 dla dziecka – pobierz

Z niecierpliwością wyczekiwany kalendarz liniowy 2019 dla dzieci jest już gotowy do pobrania na blogu! Otrzymałam od Was mnóstwo pozytywnych informacji, kalendarz faktycznie bardzo pomógł Waszym dzieciom w zrozumieniu pojęcia czasu. 

Zanim przejdziemy do samego kalendarza to chciałam złożyć Ci życzenia Noworoczne 🙂 Zdrowia dla Ciebie i Twojej Rodziny oraz mnóstwa ciekawych wycieczek, podczas których spędzicie miły czas 🙂

Przejdźmy do kalendarza. Agatka bardzo często dociekała, kiedy będzie miała urodziny ona, jej bracia czy też ja i mój mąż. Próbowałam jej to jakoś wytłumaczyć jednak bezskuteczne były moje pomysły. Okazało się, że ktoś już wymyślił coś banalnego czyli kalendarz liniowy. Polega on na tym, że wszystkie miesiące wieszamy w jednej lini, jak wstęgę by pokazać dziecku jak długi jest rok. Na pytanie, kiedy są urodziny łatwo jest to pokazać na wstędze kalendarza. My zaznaczamy urodziny przyklejając zdjęcie i dorysowując strzałkę.

Kalendarz składa się z 12 kartek A4, i jego długość może być dość problematyczna dla niektórych z Was ze względów mieszkaniowych. Przejdźcie się po domu, jeśli w pokoju dziecka nie znajdziecie miejsca, może na korytarzu, w łazience, w kuchni, w salonie.

Najlepiej gdyby kalendarz był pokazany dziecku w całości ( choćby na początku), czyli od stycznia do grudnia. Ułatwi mu to zrozumienie pojęcia roku, jak długo trwa.

POBIERZ KALENDARZ *

*lub zaloguj się do biblioteki VIP  jeśli jesteś zapiany/a do newslettera 

Po powieszeniu kalendarza zrobiłam Agatce krótką prezentację, najpierw wskazałam, który jest obecnie dzień miesiąca, jak ten miesiąc się nazywa. Z początkiem kolejnego miesiąca będzie liczyła ile styczeń miał dni. Jest to również dobre doświadczenie matematyczne, dziecko widzi jak zwiększają się liczby, a wprowadzenie do systemu dziesiętnego możliwe, że będzie wtedy dużo łatwiejsze.

kalendarz liniowy montessori 2019

Oprócz nauki miesięcy, dziecko poznaje też dni tygodnia. Każdy dzień może zakreślać, zamalowywać, naklejać washi tape. Innym pomysłem jest po prostu klamerka, którą przewieszamy każdego dnia, maluch z łatwością zobaczy jak upływa czas i zbliża się do jego urodzin oczywiście 😉

 

Leave a comment

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.