Skip links

Książki jako idealne prezenty pod choinkę!

Wspominałam Wam już, że uwielbiam robić prezenty, zawsze planuję i kupuję je z wyprzedzeniem, jednak na koniec, niezależnie od tego co kupiłam zawsze pojawia się myśl: „a może dołożyć do tego jakąś książkę?”. I tak właśnie robię. Zarówno dla dorosłych, jak i dla maluchów. Co roku kładę książki pod choinkę zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci! 🙂

Zawsze wybieram pozycje ładne i wartościowe, wybór na rynku wydawniczym jest olbrzymi więc każdy może znaleźć tam coś dla siebie i nie musimy iść na kompromisy 🙂

Przedstawię Wam dziś kilka ciekawych pozycji, które znajdą się pod naszą choinką i na pewno spodobają się dzieciom w różnym wieku.

Basia

Czy tę uroczą dziewczynkę trzeba jeszcze komuś przedstawiać? W naszym domu już rok temu rozgościła się na dobre i wciąż powiększamy kolekcję.
Dla młodszych dzieci polecam serię „Basia i Franek”, która ma mało tekstu, a jest bardzo przyjemna, dla trochę starszych (po 3 r.ż) kolekcje Basi, czy to w formie oddzielnych tomów czy zbiorów opowiadań „Wielka Księga Basi”. Są to bardzo proste, ładnie napisane opowiadania, które poruszają tematy ważne dla naszych dzieci. W tomie „Basia i święta Bożego Narodzenia”, mama łamie obojczyk tuż przed świętami więc tata wraz z dziećmi przejmują organizację świąt, robią to na swój sposób i świetnie im idzie!

W tej serii Zofii Staneckiej znajdziecie również „Basia. Wielka księga słów”, encyklopedię słów ważnych dla rodziny Basi, które nie zawsze dla wszystkich oznaczają to samo oraz „Basia i zwierzaki” idealna na czas przedświąteczny, pokazuje zarówno dzieciom jak i dorosłym skąd się bierze przedświąteczny stres, i że nie zawsze musi być idealnie 😉 dodatkowo w książka zawiera również dekoracje – zwierzątka do wycięcia i przygotowania.

Serię tę polecam już od 2 roku życia („Wielka księga Basi i Franka”, „Opowieści na dobranoc”), rośnie i rozwija się razem z dziećmi.

Książki dla maluchów

Najmłodsi czytelnicy uwielbiają książki z dziurami, okienkami i innymi atrakcjami.

Z tego względu polecam Wam szczególnie nową serię „Moje pierwsze 100 słów”, w której znajdziecie bardzo ciekawe, duże książki, z (co ważne) realnymi zdjęciami i mnóstwem okienek. Nasze nie doczekały się choinki, dzieciaki je uwielbiają. Zarówno Matylda, jak i mały Adaś przeglądają je kilka razy dziennie, każdy na swój sposób. W serii znajdziecie książki o tym co najbliższe dziecku, o pojazdach, o wsi i o zwierzętach.

Są bardzo przemyślane, przy okazji poruszanego tematu zachęcają do wydawania dźwięków, poznawania liczb, kolorów i nie tylko. Przyznam się Wam w tajemnicy, że ostatnio sama sprawdzałam czy pojazd, który dostał synek to koparka… okazało się, że jednak ładowarka więc nawet rodzice też mogą się z nich czegoś nauczyć 😉

Spokojnie roczne dzieci już mogą z nich korzystać, choć trzeba uważać na okienka. najlepiej skorzystają z nich 2-4 latki 😉

Nauka czytania

Dla dzieci, które zaczynają przygodę z czytaniem wydawnictwo Egmont przygotowało świetną serię książek „Czytam sobie”. W tej serii znajdziecie 3 poziomy trudności. Idealny wybór pierwszych lektur do samodzielnego czytania. Są to dobrze napisane, bardzo ładnie zilustrowane opowiadania, które na pewno uprzyjemnią naukę.

Na pierwszym poziomie znajdziecie opowiadania zawierające proste słowa do ćwiczenia głoskowania, mniej więcej jedno zdanie na stronie.

Drugi poziom jest trochę trudniejszy, więcej słów, zdania złożone, krótkie dialogi.

Natomiast trzeci, tekstu ma sporo, w sam raz dla tych, którzy czytać już potrafią.

A dla tych, którzy dopiero poznają litery polecam książeczki „Literkowe przedszkole”. W tych malutkich książeczkach poza prostymi opowiadaniami skupiającymi się na konkretnych głoskach (do tej pory ukazały się A, B, C, D, E) dzieci znajdą również rebusy i zagadki. Idealna opcja na podróż, małe, lekkie i wciągające.

Coś dla starszaków

Ja w tym roku obdarowuję również starszaki więc dziewczynki z podstawówki dostaną książki „Kobiety i nauka” oraz „Kobiety i sport” o wyjątkowych kobietach, które dzięki swojej pasji i woli pracy i walki zmieniały swoje życie oraz nie rzadko cały świat. Piękne wydania, śliczne ilustracje i bardzo ważny przekaz.

Bardzo ciekawą pozycją jest również książka „Innymi słowy. Niezwykłe słowa z różnych stron świata”. Na pewno spodoba się wielbicielom ciekawostek.

A jeśli szukacie czegoś dla nastolatków to warto sięgnąć po klasykę w wyjątkowymi wydaniu. „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza w pięknej odsłonie! A co więcej, w książce znajdziecie również wyjaśnienia trudnych słów oraz analizę każdego z tekstów. Bardzo to ułatwia przyswajanie lektury.

Ogólnie jeśli znacie zainteresowania dziecka, któremu szukacie książki to polecam Wam zajrzeć do serii książek ART. Wszystkie są po prostu przepiękne i podają temat w bardzo ciekawy i przystępny sposób. W serii tej znajdziecie zarówno coś dla maluszków interesujących się kolorami, cyframi, zwierzęta dla trochę starszych dzieci, ale również pozycje o geografii, sztuce, magii, folklorze, kaligrafii i wielu innych tematach. Mam wrażenie, że każda z tych książek jest godna zainteresowania.

A Ty, jakie lektury wybierasz na święta?

Leave a comment

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.