Skip links

5 powodów, dla których mówię NIE domom katalogowym

Polak chce wybudować dom. Kupuje działkę i idzie do empiku aby nabyć stertę katalogów z gotowymi projektami domów. Wydaje mu się, że tak trzeba, a na hasło „projekt indywidualny” reaguje – ” to nie dla mnie, nie stać mnie na to „. Czy tak jest rzeczywiście?

Jedziemy sobie autem, idziemy przez osiedle domków i wszędzie widzimy ten sam obraz : domy katalogowe. Jeśli ktoś nie wie, o czym piszę ta zapraszam tutaj. Wszystkie domy są bardzo podobne do siebie, a przecież różni ludzie w nich mieszkają. Przeglądałam ostatnio z koleżanką jakiś magazyn architektoniczny. Zachwycała się nad tymi „nietypowymi” dla niej domami. Zapytałam, czy chciałaby mieć taki dom.  „Oczywiście, ale to  chyba nie dla mnie. Ja wolę tak normalnie.” I zastanawiam się co jest normalne a co nienormalne w tym momencie. Bo jeśli normalny jest projekt domu, który kupuje tysiące ludzi i wygląda jak każdy inny za zakrętem, nie uwzględniając nasłonecznienia działki, to chyba ja jestem nienormalna. Dla mnie normalne jest uwzględnienie potrzeb i gustu tego, który będzie mieszkał w tymże domu. Dlatego stworzyłam listę 5 powodów, dla których mówię NIE domom katalogowym.

1. Dom katalogowy nie uwzględnia kierunków świata.

Kupujecie projekt gotowy domu, który ma już dokładnie rozplanowane pomieszczenia. To co, że od strony kibla i garażu jest południe ( czyli najlepsze oświetlenie), w takim razie projektant proponuje Wam zrobienie odbicia lustrzanego domu ( ! ), po chwili orientując się, że wtedy wejście było by od strony ogrodu. No cóż, jaka cena taki projekt.

2. Masz dużo dzieci- trudno będzie Ci znaleźć odpowiedni projekt.

Domy katalogowe kierują się średnią i liczba i wielkość pomieszczeń dostosowana jest do modelu rodziny 2+2 lub 2+1.  Ktoś kto posiada „nietypowy” model rodzin nie będzie miał dużego wyboru.

3. Nietypowe hobby – dom katalogowy tego nie uwzględni.

Twoim marzeniem jest wybudowanie małej łodzi, lubisz malować, rzeźbić, majsterkować, rzucać się pomidorami czy pierzem z poduszek, uprawiać jogę w łazience czy medytować w pokoju z japońskim- projekt typowy na pewno tego nie uwzględni. Jeśli jednak Twoim życzeniem będzie, aby przewidzieć przestrzeń dodatkową na takie aktywności- to patrz punkt 4!

4. Chcesz coś zmienić w gotowym projekcie- musisz dodatkowo zapłacić.

Każda zmiana musi być dodatkowo opłacona, przesunięcie ściany, okna, wejścia – nie daj Boże jakaś zmiana z przesunięciem instalacji – płać Polaku! W efekcie okaże się, że zapłacisz za projekt tyle, ile  u architekta, który zaprojektuje dla Ciebie indywidualnie.  Pamiętając, że z ten drugi będzie Cię słuchał i dopieści Cię niczym w salonie Spa.

5. Ciągłe kompromisy

Jakiekolwiek zmiany Twojego projektu będą kompromisem. Bo to będzie naciąganie już istniejącego projektu, a nie tworzenie Twoje wymarzonego. Czy chcesz kiedyś stać w salonie i mówić, chciałem aby był trochę większy, ale nie szło tamtej ściany przesunąć bo nstalacja.. bo architekt bo coś tam..

Marzyłeś o własnym domku z ogródkiem, o przepięknym tarasie. Gdy wybierasz projekt gotowy zaczniesz zastanawiać się, czy on naprawdę do Ciebie pasuje, czy potrzebujesz na wejściu oglądać kibel , czy może wolisz od razu , ściągając buty oglądać  bawiące się dzieciaki w ogrodzie. Może z sypialni zamiast schodami wolałbyś zjeżdżać zjeżdżalnią i zamiast na kanapie odpoczywać na hamaku w domu. Niech inni nie dyktują Ci jak masz mieszkać. Idź do dobrego architekta, który robi projekty indywidualne i powiedz mu o swoich marzeniach.

 

Od przyszłego tygodnia będę siać propagandę  dobrych, ludzkich projektów domów i wnętrz. Zapraszam Was wtedy na cykl wpisów o inspirujących domach. Chcę pokazać Wam, nie-architektom, że dom może być fajny, ciekawy i może być dla Was. Chcę Was zarazić dobrym designem i pokazać inne spojrzenie na definicję domu, na architekturę. Chcę uświadomić, ze dom to przede wszystkim wnętrze dla ludzi, którzy mają tam odpoczywać i spędzać najwspanialsze  chwile w życiu, a nie zastanawiać się , wiecznie waląc głową w sufit, czy to poddasze miało być mieszkalne, czy trzeba się do tego po prostu przyzwyczaić. Nie można przyzwyczajac się do źle zaprojektowanej, niedostosowanej przestrzeni, ale do wspaniałego wnętrza i widoku na ogród.

Leave a comment

  1. I właśnie z powodu pkt 1 (zwłaszcza to – mam hopla na tym punkcie:)),2 i 5 mieszkamy w domu wg projektu indywidualnego. I choć inspiracji szukaliśmy w katalogach, to lista zmian była taaaaka + kompromisy, że poszliśmy z wizją do architekta i mamy dom na miarę. Ciekawa jestem zapowiedzianego cyklu.

    1. Super! Twój komentarz jest właśnie dowodem tego, że projekt indywidualny wygrywa z katalogowym. Cykl właśnie się tworzy także wkrótce zapraszam 🙂

  2. Nie brałabym pod uwagę opcji domu niekatalogowego. Wszyscy tak robią i wydawało mi się to oczywiste i normalne z wszystkimi niedogodnościami. A tu eureka! Faktycznie, to nielogiczne i mało ciekawe.

  3. Gdyby mnie było stać na dom, uwzględniłabym Twoje rady bo są cenne… 🙂
    Swoją drogą, gdybym wygrała milion to pierwsze co bym zrobiła, to właśnie wybudowanie domu – domu, który od kilku ładnych mam zaprojektowany w głowie, w każdym najmniejszym szczególe! 🙂

    1. Oczekiwania i idee inwestorów są bardzo ważne, a domy katalogowe decydują za nas ..a tego nie lubimy 😉 W takim razie życzę wygranej miliona i czekam na efekty domu 🙂

  4. Punkt 1 i 3 najbardziej do mnie przemawiają. Przede wszystkim, przestrzeń powinna być maksymalnie zindywidualizowana, dzięki temu zyskuje na realizmie i dynamice. Ma przecież odzwierciedlać naszą własna naturę, a nie być tylko pomieszczeniem do smętnego przebywania 😉 Polecam stronę http://arthouseprojektowanie.pl/

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.