„Odkrywamy wulkany” i „Odkrywamy gwiazdy i planety” nowości wydawnictwa SAM
Z dumą prezentuję dwie nowości książkowe: “Odkrywamy wulkany” oraz “Odkrywamy gwiazdy i planety” od wydawnictwa SAM. Książki te dotyczą zjawisk, które znajdują się daleko od nas, często fascynują, a jednocześnie wymagają dobrego wyjaśnienia. Tematy związane z ziemią, wybuchającymi wulkanami oraz gwiazdami i planetami można w zrozumiały sposób przybliżyć młodym czytelnikom poprzez odpowiednio przygotowane książki. Tego typu pozycje muszą być starannie wykonane, aby przyciągnąć uwagę dziecka. Na szczęście wydawnictwo SAM, w ramach serii popularnonaukowej “Dlaczego? Kiedy? Jak?”, spełnia te wymagania.
Na pierwszy ogień idzie książka “Odkrywamy wulkany”.
Książka zaczyna się od krótkiej opowieści o wulkanie, który powstał w 2021 roku na La Palmie. Dowiemy się, skąd pochodzi słowo “wulkan”. Już na początku w moim domu wzbudziła emocje, gdyż pojawiły się postacie badaczy, którzy robili zdjęcia wulkanu, a następnie, przebrani w kombinezony, zbierali próbki skał. Moi synowie wręcz martwili się o los tych naukowców, pytając, z czego zrobione są te stroje, by nie doszło do poparzeń.
W książce znajduje się również widok Ziemi z zaznaczonymi wulkanami, obok których zamieszczone są ciekawe informacje o wulkanach na świecie, na przykład w Peru czy na Islandii. Otwierając duże półokrągłe okienko, możemy zobaczyć wnętrze Ziemi! To właśnie za to uwielbiam tę serię książek – skomplikowane pojęcia zostały przedstawione w prosty i zrozumiały sposób. Gdybyśmy chcieli opowiedzieć dziecku, jak wygląda wnętrze Ziemi, z pewnością byłoby to trudne, ale dzięki tej książce wystarczy przerzucić okienko, aby zobaczyć piękną, klarowną ilustrację.
Książka ta szczegółowo wyczerpuje temat wulkanów i przedstawia go z różnych perspektyw. Patrząc na różne góry, można odnieść wrażenie, że wszędzie kryją się drzemiące wulkany, jednak to nieprawda. Dowiemy się, jak taki wulkan powstaje, a także czy istnieją wulkany podwodne.
Wulkany są różnorodne – jedne wyższe, inne niższe, a jeszcze inne szerokie i rozłożyste. Z książki dowiemy się, od czego zależy ich kształt oraz jakie wulkany spotykamy najczęściej. Gdy przeszliśmy do tej części, od razu wzięliśmy do ręki globus, aby sprawdzić, gdzie znajduje się najwyższy czynny wulkan w Europie. A Ty, wiesz gdzie?
Również okienka ukazują wnętrze wulkanu, a podpisy informują nas o nazwach poszczególnych części. Interesującą informacją jest to, co wyrzucają wulkany. Książka dostarcza szczegółowych informacji, a także wyjaśnia, w jaki sposób lawa może płynąć przybierając różne, niezwykłe kształty!
Mimo że wulkany są dość niebezpieczne, w ich pobliżu można spotkać różne zwierzęta, które potrafią dostosować się do trudnych warunków życia. A co z ludźmi? W okolicy wulkanów znajdują się także miasteczka. W tej części dowiemy się, jak naukowcy monitorują wybuchy wulkanów.
Odkrywając kosmos, dowiadujemy się, że wulkany można spotkać także na Marsie i Wenus! Kosmos to temat równie fascynujący, dlatego przechodzimy do kolejnej cudownej książki wydawnictwa SAM – “Odkrywamy gwiazdy i planety”.
Książka “Odkrywamy gwiazdy i planety” to pozycja, która pokazuje dzieciom, jak wygląda Układ Słoneczny, jak naukowcy badają to, co znajduje się w kosmosie, oraz jak powstał Księżyc. Przyznam szczerze, że sama czytałam tę książkę z wielką ciekawością i odkryłam wiele rzeczy, o których wcześniej nie miałam pojęcia!
Publikacje z serii “Dlaczego? Kiedy? Jak?” wydawnictwa SAM mają to do siebie, że inspirują do różnych wypraw, a od pierwszej strony jesteśmy zachęcani do wizyty w planetarium, gdzie dzieci będą mogły zobaczyć cały Układ Słoneczny, powstawanie Słońca i wiele innych fascynujących kosmicznych historii! W tej części książki dziecko dowie się, z czego powstało Słońce. W małych okienkach ukryte są ilustracje i opisy planetoid, komet, planet oraz księżyców.
Zdumiewające jest to, że wiemy coraz więcej o Słońcu, jednak zastanawiam się, kto zbiera te informacje, skoro Słońce jest tak daleko i tak gorące? Książka pokazuje sondę, która wyrusza na podbój Słońca, opisując jej budowę oraz to, co dzieje się na Słońcu i dlaczego jest dla nas tak ważne.
Jestem ciekawa, czy robiłeś/aś już eksperyment z lampą i globusem, aby pokazać dziecku, jak planety krążą wokół Słońca? W książce opisano każdą z planet oraz wiele ciekawostek, o których prawdopodobnie nie miałam pojęcia. Na przykład, czy wiesz, która planeta okrąża Słońce przez 165 lat? Jeśli dowiesz się, daj koniecznie znać w komentarzu!
W książce znajdziemy wiele ważnych i podstawowych informacji, takich jak to, jak powstają dzień i noc oraz cztery pory roku. Są też ciekawostki, o których dzieci mogły jeszcze nie słyszeć, na przykład to, jakimi przyrządami pobiera się próbki skalne z Księżyca, albo to, że na Księżycu nie ma wiatru, więc odciski pozostawione przez astronautów pozostaną tam na zawsze.
Książka ta pokazuje, że zawód, który kiedyś wydawał się egzotyczny, jak astronauta czy naukowiec badający kosmos, obecnie może być czymś realnym. Zobaczymy, jak pracują naukowcy, nad czym się zastanawiają, co wysyłają w kosmos, ale także to, czego jeszcze nie odkryli!
Jednym z ciekawszych tematów dla moich dzieci było to, jak wyglądają stacje kosmiczne, gdzie astronauti śpią, skąd biorą tlen czy też prąd. W formie komiksu pokazano krok po kroku wylot rakiety z sondą na Marsa. Była to trudna misja z drogim sprzętem, ale zakończyła się sukcesem. Dokładnie opisano, co robiła sonda na Marsie, jak wylądowała i jak pobierane są materiały badawcze.
Na końcu książki ponownie zachęcani jesteśmy do oglądania gwiazd. Jak myślicie, na jaki prezent dla dzieci teraz zbieramy pieniądze? Tak, teleskop! Jeśli możecie coś polecić, piszcie w komentarzach!
Post powstał przy współpracy z Wydawnictwem SAM. Książka została objęta patronatem Kukumag, dlatego mam dla Was rabat! Z kodem rabatowym: KUKUMAGPOLECA kupicie tę oraz inne książki wydawnictwa 20% taniej. KUP TUTAJ.
A na koniec mam dla Was coś specjalnego! W przyszłą sobotę 16 listopada organizuję na żywo live podczas którego przeprowadzę kilka zabaw dla Waszych dzieci na temat wiedzy o wulkanach i kosmosie! Oprócz samego quizu z wiedzy zrobimy eksperyment -wybuchający wulkan- dlatego przygotuj wcześniej: masę solną, małą butelkę, sodę i ocet, wszystko będziemy robić na żywo! Także potraktuj to jako sobotnie kukumagowe zajęcia z dziećmi!
Nauczymy się także wierszyka, dzięki któremu łatwiej będzie dzieciom zapamietać jakie planety znajdują się w Układzie Słonecznym!
Oczywiście do tego czasu warto mieć ze sobą książki o wulkanach i planetach Wydawnictwa SAM!
GDZIE odbędzie się live- na Instagramie kukumag oraz na Facebooku!