Skip links
spirala adwentowa

Spirala adwentowa

Pierwszy raz z pojęciem spirali adwentowej spotkałam się w przedszkolu moich dzieci. Ogromnie spodobał mi się ten sposób zobrazowania dzieciom tego, jak mija czas od pierwszego dnia Adwentu aż do Wigilii Bożego Narodzenia.

Czemu służy taka spirala adwentowa?

Dzięki takiej spirali możemy dziecko idealnie zobaczy ile czasu zostało do Wigilii Bożego Narodzenia, a nie da się ukryć, że wiele z maluchów czeka na ten dzień cały rok.  Spirala to taki element który z powodzeniem możemy postawić na środku stołu, a jeśli nie mamy miejsca aby stała tam w ciągu dnia to możemy ustawiać ją codziennie w jakieś określonej porze rano lub wieczorem podczas szarej godziny. Jest to bardzo stary zwyczaj, kiedyś bardzo popularny na wsiach, obecnie myślę, że niewiele osób o niej wie lub pamięta. Gdy już zapadł zmrok domownicy zbierali się by wspólnie przy świecach (w reszcie domu miało być ciemno). Był to czas modlitwy, rozważań czy opowieści, myślę, że dla dzieci  będzie to niezwykłe przeżycie! Więcej możecie przeczytać na Instagramie Magazynu Kreda. 

Spirala może być elementem, w którym codziennie układamy jakiś kamień, świecę czy cokolwiek innego aby odliczać czas do Bożego Narodzenia. Można dodać do niej figurki Józefa i Maryji, wtedy mamy zobrazowaną ich drogę do Betlejem. Myślę, że jeśli jesteście katolikami to będzie to piękny element aby wprowadzić dzieci w nastrój oczekiwania na narodzenie Jezusa, a jeśli nie to jest to również super pomysł na odliczanie czasu.

Spirala adwentowa nr 1 – Zrób to sam (a)

Jest to jeden z najprostszych sposobów aby zrobić taką spiralę. Potrzebujecie gliny, może być taka samoutwardzalna, chciałam kupić białą, ale nie było w sklepie i w sumie również jestem zadowolona z tego efektu. Odcinamy kawałek gliny, robimy węża jak na kopytka, zawijamy i formujemy. Na koniec robimy otwory świecą. Mogą być tak głębokie aby zmieściła się świeca, którą będziecie codziennie przesuwać albo niewielkie, w których zmieście kamień, lub kolorowe szkiełko jak u nas.

spirala adwentowa

spirala adwentowa

Oprócz takiej spirali możemy użyć też świecy z podziałką albo na dni albo na 4 tygodnie Adwentu, jak  na zdjęciu na. Jest to świeca z wosku pszczelego wraz z lichtarzem ze sklepu Prosta Wiara

Spirala adwentowa nr 2 – Zrób to sam (a) lub kup na Etsy 🙂

Jest to spirala wykonana z wełnianego filcu. Można ją zrobić, wydaje się naprawdę prosta w wykonaniu. Można też kupić, szczególnie w Niemczech jest popularna, także zerknijcie na Etsy, a tutaj zobaczycie taką jaka nam się bardzo spodobała. Tę, którą widzicie na zdjęciu kupiłam na jarmarku świątecznym w naszym przedszkolu, wszystko zostało wykonane przez jedną z mam.

Oprócz samej okrągłej planszy, na której znajduje się linia z gwizdkami mamy figurki i coś co mnie niezwykle urzekło to łóżeczko z łupiny orzecha! Genialny pomysł !

spirala adwentowa

spirala adwentowa

spirala adwentowa

Spirala adwentowa nr 3

Jest to spirala wykonana przez firmę Grimms. Można do niej dokupić figurki, co daje naprawdę niezwykły efekt. Tutaj również mamy otwory, można ułożyć taką spiralę adwentową wzdłuż stołu i przesuwać świeczkę dzień po dniu trwania adwentu. Kiedyś już zrobiłam o niej wpis TUTAJ

Który pomysł na spiralę adwentową podoba Wam się najbardziej ? A może macie jakieś swoje pomysły na spiralę adwentową?

Podzielcie się w komentarzu!

Chciałam Was jeszcze zaprosić na kurs online Pomoce Montessori! Obecnie trwa sprzedaż kursu, który pomoże Ci zapoznać się z pomocami Montessori. Dzięki nim nauczysz się jak prezentować je dziecku, będziesz wiedział/a co wprowadzać po kolei. Zyskasz pewność m.in w nauce pisania, czytania czy liczenia przez Twoje dziecko. Jest to kurs skierowany do dzieci w wieku 2.5-6 lat, choć według mnie, biorąc pod uwagę, że w w szkole przerabiany jest materiał, który dzieci prowadzone metodą mają już w przedszkolu to zdecydowanie mogę go polecić uczniom klas 1-3.

Teraz możesz kupić w specjalnej cenie, wraz z bonusami! Drugi raz taka okazja się nie powtórzy, także koniecznie zapoznaj się z programem kursu i dołącz do nas ponieważ już w poniedziałek 29.11 zaczynamy! ( do 29.11 jest sprzedaż kursu, później cena rośnie i znikają bonusy). KUP TUTAJ

kurs pomoce Montessori

 

Leave a comment

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.