Skip links

Nauka liter – gry dźwiękowe. Piękne materiały do pobrania!

Pisanie i czytanie to jedne z najważniejszych umiejętności, które chcemy by opanowały nasze dzieci. Zastanawiasz się jak to zrobić by odbyło się to łatwo, a dzieciom sprawiało przyjemność?

Gdy poznałam metodę Montessori byłam zachwycona tym jak interesująco i logicznie można nauczyć dziecko pisać i czytać. I nie ma tutaj jakieś magii i tajemniczych zaklęć, a odpowiedź na naturalne potrzeby mózgu dziecka.

Jak to wygląda w Montessori?

Na przykład zadziwiające jest to, że w przedszkolach Montessori lub domach, gdzie rodzice wprowadzają tę metodę już 3.5 latki zaczynają uczyć się liter! Wynika to z faz wrażliwych. Właśnie od około 3-4 roku życia dzieci wykazują zainteresowanie literami. Większości z nas wydaje się ,że jest to za wcześnie. Jednak dzieci zapamiętują te tajemne dla nich znaki ekspresowo. Trzeba jednak wiedzieć jak to zrobić aby ułatwić sobie i dziecku życie. Na kursie Pomoce Montessori pokazujemy dokładną receptę i kroki jak nauczyć dziecko pisać i czytać. Dzisiaj chciałam uchylić rąbek tajemnicy i pokazać Ci od czego możesz zacząć naukę w domu!

Zanim dziecko rozpocznie naukę pisania powinno mieć silne dłonie. Wbrew pozorom nie musi od razu chwytać za ołówek i ćwiczyć szlaczków. Zajęcia takie jak mycie okna (tak tak dobrze czytasz), zamiatanie, czy robienie ciasta na pizzę będą świetnym treningiem zanim dziecko chwyci za pióro!

Jeśli chcecie więcej na ten temat posłuchać to zapraszam Was do obejrzenia spotkania z terapeutka ręki i nauczycielka Montessori Martą Lewkowicz:

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Katarzyna Frenczak-Sito (@kukumag)

Gry dźwiękowe.

Zanim dziecko pozna litery powinno usłyszeć dźwięki! Litery to przecież takie zakodowane dźwięki, a my koniecznie musimy pokazać dziecku klucz do tego kodu czyli wymówić dźwięki i pokazać symbole!

Z pomocą mogą przyjść nam karty, które możesz POBRAĆ TUTAJ.

Jak bawić się, a właściwie mówiąc po montessoriańsku pracować?

  1. Wybierz kilka kart z samymi obiektami jeszcze bez liter
  2. Wymów jego nazwę bardzo, wręcz przesadnie, kładąc nacisk

na pierwszą głoskę np. „ggggitara”, „iiiigła”, ‚kkkkrowa”. Poproś dziecko o powtórzenie. Ma to na celu zwrócenie uwagi właśnie na te początkowy dźwięk, z którego składa się słowo.

  1. Później poproś dziecko, by podało Ci kartę, na której obiekt zaczyna się na głoskę np. „aaaa”. Następnie poproś o kolejne karty.
  2. Możesz też zachęcić dziecko do ruchu,. Niech znajdzie w swoim otoczeniu coś co zaczyna się na wskazaną przez Ciebie głoskę

Jeśli widzisz, że maluch zaczyna rozpoznawać głoski na początku wyrazu, możesz przejść do odnajdowania głosek na końcu. Zadaniem będzie więc szukanie przedmiotów, które kończą się na podaną przed Ciebie głoskę (może to być nawet po kilku tygodniach!).

Jednocześnie możecie zacząć ćwiczenie pisania liter. Na początku najlepiej palcem w piasku czy kredą na tablicy. Gdy maluch będzie opanowywał tę sztukę to wykorzystaj karty do dopasowywania obiektu do litery.

Możesz również wydrukować te pliki i połączyć za pomocą sznurka czy kółeczka robiąc małą książeczkę. Dzieci lubią takie proste i estetyczne obrazki, a jeśli przy okazji będziemy im pokazywać literę i wymawiać głoskę to będzie to niosło ze sobą wartość edukacyjną!

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat nauki pisania i czytania, ale też m.in. liczenia to koniecznie dołącz do naszego kursu Pomoce Montessori! Jest od w formie profesjonalnych nagrań wideo. Na filmach pokazujemy jak pracować z pomocami Montessori, dajemy dużo inspiracji i dzięki temu podążamy za fazami wrażliwymi naszych dzieci!

kurs pomoce Montessori

Leave a comment

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.