Skip links

Dlaczego warto proponować dziecku układanki i jakie wybrać? + RABAT

Puzzle to jedna z najpopularniejszych zabawek na całym świecie. Chyba nie ma pokoju dziecięcego, w którym nie znajdziemy ich na półce. I bardzo dobrze! Układanie to niezwykle wartościowe zajęcie, które wpływa na rozwój wielu umiejętności. Jednak jakie układanki najlepiej wybrać?

Czy obserwowaliście kiedyś uważnie małe dzieci układające puzzle? Co ciekawe, absolutna większość maluchów nie potrzebuje do tego obrazka przedstawiającego całość ilustracji. Zazwyczaj układanie opiera się głównie o dopasowywanie kształtów. Czy to dobrze? Jak to zwykle bywa: i tak i nie.

Niezależnie od techniki, układanie puzzle ćwiczy się koncentrację uwagi, skupienie oraz małą motorykę. Dodatkowo pomaga budować poczucie sprawczości czy nawet pewność siebie. W końcu będąc małym człowiekiem, rzadko ma się okazję zrobić coś od początku do końca i widzieć wyraźnie efekt. Wspaniale! Nawet samo podnoszenie, przekręcanie, dopasowywanie kształtów zmusza małe rączki i główki do intensywnej pracy. Na podstawie samego dopasowywania kształtów dzieci potrafią ułożyć nawet 40 czy 60 elementów.

Jednak czy układanki mogą być bardziej rozwijające? Jak najbardziej!

Jeśli damy dzieciom takie, które nie mają wypustek, różnorodnych kształtów tylko proste paski, kwadraty czy prostokąty może się okazać, że to zupełnie inne wyzwanie, bo poza dopasowywaniem kształtu musimy dokonać… analizy wzrokowej. W takiej sytuacji może się okazać, że dla dziecka układającego już puzzle o imponującej ilości kilkudziesięciu elementów, ułożenie 8 czy nawet czasem 4 jest prawdziwym wyzwaniem.

Czym jest analiza wzrokowa?

Analiza wzrokowa to umiejętność odbierania obiektów za pomocą zmysłu wzroku, a wiążąca się z nią synteza wzrokowa to wyciąganie wniosków z obserwacji. Dzieci uczą się widzieć zarówno ogół jak i wyróżniać szczegóły danej ilustracji, a w przypadku układankach także składać je w całość na podstawie tego co widzą. To dzięki zmysłowi wzroku i właśnie analizie dzieci zdobywają coraz więcej informacji o otaczającym je świecie. Co za tym idzie rozwijają również słownictwo. Będąc w lesie są wstanie zobaczyć w nim poszczególne drzewa, rośliny, a nawet malutkie owady na źdźbłach trawy.

Warto też wspomnieć o tym, że prawidłowe analiza i synteza wzrokowa są bazą do nauki czytania i pisania.

Bez wątpienia wszystkie umiejętności, które ćwiczymy przy układankach są niezwykle ważne. Często są one wykorzystywane przy terapii logopedycznej, pedagogicznej czy psychologicznej dzieci. Jednak wszystkim przyda się rozwijanie tych umiejętności. Szczególnie, że to świetny sposób na wyciszenie.

Pudełko pełne zabawy.

Pomysł na ten post powstał przy okazji najnowszej premiery wydawnictwa HarperCollins Polska. „Pojazdy. Pudełko pełne zabawy” oraz „Zwierzęta. Pudełko pełne zabawy” to wspaniałe propozycje na układanki rozwijające pełen zakres umiejętności. W każdym zestawie znajdziemy 8 różnych ilustracji składających się z 8 pasków, podkładkę do ich układania oraz książeczkę z wierszykami na temat obiektów na ilustracji. Puzzle te wyróżniają się ładnymi ilustracjami oraz jakością wykonania. To świetna propozycja dla dzieci w wieku 2-5 lat, choć mogą być również wyzwaniem dla starszaków, które potrzebują ćwiczeń analizy wzrokowej.

W pierwszym pudełku  pojazdy znajdziemy układanki takie jak statek, auto, rakieta, wóz strażacki, koparka, pociąg, samolot i żaglówka. Pojazdy znajdują się na jednobarwnym tle, dzięki temu dziecko z łatwością samodzielnie znajdzie 8 sztuk puzzli, które musi ułożyć.

W drugim pudełku ze zwierzętami mamy takie okazy jak: słoń, niedźwiedź, lis, lew, żyrafa, tygrys, zebra i krokodyl. Puzzle są dwustronne, na przykład z jednej strony układanki mamy krokodyla a z drugiej lisa. Po ułożeniu jednej z nich dziecko może obrócić puzzle i ułożyć coś nowego. Na początku myślałam, że będzie to dla nich trudność jednak okazuje się, że dzięki jednobarwnemu tłu łatwo odnajdują odpowiednie elementy.

Pozycje te ukazały się w serii Akademia Mądrego Dziecka, której chyba nie trzeba przedstawiać rodzicom małych dzieci. U nas od dawna furorę robią książeczki z ruchomymi elementami do przesuwania paluszkiem dla najmłodszych oraz te z przeźroczystym elementem „Odkrywamy przyrodę”. Nie mogłabym również zapomnieć o cyklu „Bobas odkrywa naukę” gdzie w sposób przystępny dla trzylatków opisane są m.in. tematy takie jak grawitacja, termodynamika czy fizyka kwantowa. Bardzo pomocne gdy dzieci zadają kłopotliwe pytania 😉

Tak, zdecydowanie seria „Akademia Mądrego dziecka” jest jedną z ulubionych małych dzieci.

Mam dla Was specjalny rabat na całą serię Akademia Mądrego Dziecka. Korzystając z kodu AMDkukumag37 na stronie egmont.pl otrzymasz aż 37% zniżki. Dotyczy to zakupów w dniach 14.04.2021 – 20.04.2021.

A czy Twoje dzieci lubią puzzle i układanki?

Leave a comment

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.