Skip links

Wielka księga placu budowy – nowa książka dla dzieci!

Co to? Dlaczego? To dwa najczęściej zadawane przez dzieci pytania. Trudno jednak być znawcą każdego tematu. Szczególnie gdy dzieci oczekują bardzo precyzyjnych odpowiedzi. Jeśli więc nie znamy się na jakimś temacie, to chętnie sięgamy po odpowiednie książki aby przybliżyć dzieciom świat.

Jedną z takich książek jest właśnie „Wielka księga placu budowy” wydawnictwa SAM. Nie wiem jak Wasze dzieci, ale moje nie przejdą obojętnie obok budowy budynku czy drogi. Muszą poobserwować co robi koparka, walec  i inne, dla nich jeszcze skomplikowane sprzęty. Przy tym są ogromnie ciekawi i zalewają mnie pytaniami „a co to?”, „mamo, a co ten Pan robi?”, „dlaczego on to niesie?” itd… Głód wiedzy u dzieci zawsze robi na mnie ogromne wrażenie, tym bardziej cieszę się, że będą mogły swoją ciekawość zaspokoić również w domu podczas przeglądania książki „Wielka księga placu budowy”.

Tak jak w przypadku wcześniej wydanych Wielkich ksiąg: gospodarstwa i pojazdów – pisałam o nich TUTAJ, jest to książka w Niemczech nazywana „Wimmelbuch”. Znajduje się w niej dużo ilustracji, szczegółów, które bardzo wciągają dziecko, a malutko tekstu.

W przypadku Wielkiej księgi placu budowy zaczynamy od podejrzenia jak przebiega budowa całego osiedla domów, co często możemy również spotkać w naszym otoczeniu. Na kolejnej stronie mamy na białym tle ilustracje konkretnych narzędzi i maszyn wraz z podpisami. Jest to strona, która zdecydowanie poszerza słownictwo dziecka, a nam ułatwia zadanie ponieważ możemy nie znać nazw niektórych narzędzi. Właściwie to większości 😉

Mieszkając w większym mieście częściej można spotkać budowę biurowców lub dużych budynków mieszkalnych. W książce możemy zobaczyć również przykład jak wygląda taka budowa. Tutaj zaczynają pojawiać się już ogromne maszyny, więcej pracowników. Dzieci będą pytać o pojazdy, które pracują na takiej budowie i dlatego też na kolejnych stronach znowu mamy ilustracje takich pojazdów na białym tle wraz z podpisami.

Mamy również kolejne sceny budowy mostu oraz tunelu kolejowego!

„Wielka księga placu budowy” ma również taką zaletę, że jest … duża. Po pierwsze robi wrażenie na dzieciach 😀 a po drugie wszystkie szczegóły przepięknych ilustracji są bardzo dobrze widoczne!

Wiem, że po ostatniej mojej publikacji Wielkich ksiąg wydawnictwa SAM przypadły Wam do gustu moje propozycje pracy z taką książka. Teraz wymyśliłam jeszcze kilka rzeczy i przygotowałam dla Was ściągę, takie podsumowanie dzięki któremu będziecie mogli zerknąć na telefon lub kartkę i urozmaicić czytanie książki! Możecie pobrać jest TUTAJ i TUTAJ w formacie na telefon.

Poniżej opiszę Wam rozwinięcie tych podpunktów:

1. Swobodna eksploracja książki przez dziecko. – Trzymaj książki w miejscu łatwo dostępnym dla dziecka. Niech ma możliwość samodzielnie sięgać po ulubione lektury i je przeglądać.

2. Słownictwo. „To jest betoniarka, betoniarka jest duża, ma 8 kół” – opowiadając i czytając książki dziecko poznaje nowe, często zaskakująco trudne słowa.

3. Poćwiczymy spostrzegawczość! – zadajemy dziecku pytania (stopniowo zwiększając poziom trudności): Gdzie jest kot, koparka, dźwig…

4. Nauka kolorów. ”Jakiego koloru jest koparka?” lub „ Poszukajmy wszystkich czerwonych elementów!” – to dla wielu dzieci znacznie ciekawszy sposób niż np. segregowanie.

5. Gry dźwiękowe. Widzę tutaj coś co zaczyna się na głoskę „k”! – idealne wprowadzenie do nauki czytania i pisania

6. Nauka przyimków. „Betoniarka stoi obok domu”, „ Co jest obok dźwigu?”

7. Zadawanie pytań hipotezą „Jak myślisz, po co kładą dachówkę?”, „Dlaczego żuraw jest tak wysoki?”

8. Wycieczka na budowę – Zróbcie zdjęcia i porównajcie z książką. Czy są elementy pasujące? A może znajdziecie coś nowego?

9. Wycieczka z książką do sklepu budowlanego. – poszukajcie na półkach narzędzi, które znajdują się w książce.

 

Bardzo się cieszę, że Kukumag jest patronem całej serii wielkich ksiąg, bo to naprawdę świetne pozycje, które dają dzieciom dużo radochy, a przy okazji uczą. Z tej okazji mam dla Was rabat AŻ -20% na wszystkie książki Wydawnictwa Sam na hasło: kukumagpoleca

Rabat obowiązuje do 23.11.2020 obejmuje wszystkie książki, nie obejmuje pakietów.

Leave a comment

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.