Skip links

Seria „Basia” czyli ulubione opowiadania moich dzieci

Każda kolejna książka z serii Basia to święto w naszym domu! „Basia i chorowanie” i zupełna nowość „Basia. Opowieści Miśka Zdziśka” zrobiły oczywiście furorę i czytamy je na okrągło.

Seria Basia to zdecydowanie najczęściej czytane w naszym domu książki, dlatego bardzo ucieszyłam się gdy Kasia poprosiła mnie o napisanie posta o nich. Zarówno moja pięcioletnia córka, jak i trzyletni syn kochają te opowiadania, a ja czytam je im z największą przyjemnością.

„Jestem Basia mam 5 lat, w paski bluzę, w paski świat, w paski humor ciągle mam…”

Tymi słowami zaczyna się czołówka filmu Basia i te słowa idealnie obrazują te książeczki.

Basia jest kolorową postacią, która ma też swoje humorki. Wiem, że nie wszyscy rodzice je lubią, jednak ja osobiście uważam, że dzięki temu jest prawdziwa, nieidealna, szczera.

Jeśli nie znacie tych książeczek to naprawdę warto to zmienić. Zofia Stanecka to świetna pisarka, która w lekki sposób opisuje sytuacje z życia codziennego dzieci. I nie boi się trudnych tematów, jak choćby ostatnia książeczka z serii „Basia i chorowanie”. Cała rodzina Basi choruje, a ona trafia do szpitala. Nic przyjemnego, a jednak każdemu może się to przytrafić więc warto poczytać i oswoić tę sytuację „na zimno”. Opowiadanie bardzo dosłownie przedstawia sytuację, a jednak historia opisana jest w taki sposób, że nie straszy dzieci. Za co wielkie brawa dla autorki! U nas sytuacja z chorobą i szpitalem jest już dzięki temu przepracowana, a książka ta rozpoczęła całą serię pytań o to skąd się biorą wirusy i bakterie oraz jak jest zbudowane ciało człowieka. Temat bardzo na czasie.

Moje dzieci oswoiły wiele sytuacji dzięki Basi. Począwszy od tego, że nie zawsze można dostać wszystko czego się chce, przez to że na basenie nie powinno się biegać, a skończywszy na tym, że każdy z nas się różni i jest to fajne. Nie zliczę przypadków gdy tłumacząc coś dzieciom słyszę „a, to tak jak w Basi!”, sama też zaczęłam tego argumentu używać i jest baaardzo pomocny.

Poza dłuższymi opowiadaniami, w serii pojawiły się książeczki dla młodszych dzieci „Basia i Franek”, czyli krótkie historyjki w kartonowych książeczkach o np. pożegnaniu z pieluchą, zasypianiu czy kształtach.

„Wielka księga przygód. Basia.” Mamy jej kilka części, są to tomiki zawierajace kilka opowiadań. Takie same jak w pojedynczych, większych książkach, ale w bardziej poręcznym formacie. Szczególnie wygodne jeśli dzieci lubią czytać kilka opowiadań pod rząd i na wyjazdach.

„Basia do słuchania” to kolejny zestaw opowiadań, ale z dołączoną płytą CD z audiobookami czytanymi przez znakomitą Marię Seweryn. Dzięki nim moja Matylda zaczęła sama zasypiać więc jak się domyślacie moja miłość do Basi urosła jeszcze bardziej 😉

Kilka z opowiadań zostało też zekranizowanych, można je kupić na DVD lub VOD, ale ja serdecznie polecam „polować” na pokazy kinowe. To świetny wybór na pierwszą wizytę w kinie i zobaczenie Basi w naprawdę dużym formacie.

A teraz mamy kompletną nowość czyli „Basia. Opowieści Miśka Zdziśka”. Każdy kto zna Basię, zna też Miśka Zdziśka czyli jej ukochanego misia, z którym się praktycznie nie rozstaje. Przedstawienie sytuacji z jego punktu widzenia jest bardzo ciekawym zabiegiem, bo wyobrażanie sobie co robią zabawki gdy ich nie widzimy jest nieodłączną częścią dzieciństwa 😉

To co szczególnie podoba mi się w tej książce to wierszyki pojawiające się na początku każdego rozdziału. Tutaj po raz kolejny widzimy kunszt Zofii Staneckiej, bo napisać fajny, rymowany wiersz, który nie jest banalny to wielka sztuka. Mi brakuje w literaturze współczesnej naprawdę ładnych i mądrych wierszy dla dzieci (może możecie coś polecić?), a jak wiadomo maluchy uwielbiają rymowanki.

Książki o Basi ukazują się nakładem Harper Collins i możecie kupić TUTAJ z super rabatem.

Czy Wasze dzieci także kochają Basie? Za co najbardziej?

Leave a comment

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.