Nierozłączki – seria ciekawych książek przygodowych + rabat
Zapewne każdy z nas pamięta szkolne przyjaźnie. Niektóre były burzliwe, inne subtelne. Jednak każde przeżywają mnóstwo przygód. Tak też jest w książkach Nierozłączki!
Jest to seria naprawdę fajnych książek autorstwa Annie Barrows, o dwóch ośmioletnich dziewczynkach i ich perypetiach. To idealne pozycje dla dzieci, które już dość dobrze czytają. Myślę, że będzie to dobra kontynuacja po poziomie 3 serii „Czytam sobie”. Oczywiście jeśli dzieci nie czytają jeszcze na tyle płynnie, a lubią książki z fabułą to z przyjemnością będą ich słuchać, tak jak moja Agatka 🙂
„Nierozłączki” to dwie dziewczynki – Pestka i Lilka. Z pozoru bardzo różne: jedna spokojna i zrównoważona, a druga szalona i energiczna. Mimo, że dziewczynki zupełnie inaczej wyglądają, inaczej się zachowują i mają inne temperamenty, to gdy w końcu się poznają i zaprzyjaźniają tworzą bardzo dobraną parę.
Seria składa się z czterech części:
Nierozłączki. Lilka i Pestka.
Tutaj dziewczynki, które na początku są do siebie zdystansowane, przez zbieg okoliczności poznają się bliżej i zaprzyjaźniają. Okazuje się, że te dwa charaktery to wybuchowa mieszanka, której nikt nie przewidział. Mają pomysły, od których włos jeży się na głowie i łobuzują jak szalone – czyta się to z ogromną przyjemnością.
Nierozłączki. Duch, który musiał odejść
Akcja drugiej części dzieje się w szkole. Dziewczynki chodżą do jednej klasy i mają wspaniałą nauczycielkę, która nie stosuje kar i nie denerwuje się na dzieciaki tylko rozmawia z nimi i wszystko spokojnie tłumaczy. Opowiada dziewczynkom o odpowiedzialności za swoje czyny i ich konsekwencjach, co daje do myślenia nawet Pestce, która wydaje się być osobą, która niczym się nie przejmuje.
Nierozłączki. Lilka i Pestka biją rekord świata
W trzeciej części natomiast w ręce dziewczynek trafia „Księga rekordów Guinnessa”, która staje się inspiracją do stawiania sobie kolejnych wyzwań. Jest to zbiór najbardziej szalonych pomysłów dzieci które pokazują, że rzeczywiście nie zawsze pomyślą o wszystkim, czasem są one denerwujące lub nawet sprawiają przykrość innym. Jednak najważniejsze jest to, że dziewczynki ponoszą odpowiedzialność za swoje błędy, wyciągają z nich wnioski i starają się ich więcej nie popełniać.
Nierozłączki. Heca z opiekunką
W ostatniej, czwartej książce serii dziewczynki zostają ze starszą siostrą Pestki – Anką, która jest nastolatką i „czarnym charakterem” tej książki 😉 Pestka ciągle się kłóci się z siostrą i kompletnie jej nie rozumie. Wkurza ją jej dbanie o wygląd i inne „nastolatkowe” akcje. Dziewczynki robią więc jej różne psikusy.
Cała seria opowiada przede wszystkim o wielkiej przyjaźni i akceptacji, bo mimo, że dziewczynki bardzo się od siebie różnią to nie przeszkadza im to kompletnie. Przeżywają wiele trudnych sytuacji zarówno w szkole jak i w domu – na przykład ze starszą siostrą. Mogłoby się z pozoru wydawać, że nie powinno się pokazywać dzieciom choćby sytuacji wyśmiewania innych – ale jest to idealny sposób na przerobienie, rozmawianie o tego typu zachowań „na sucho”.
Nie jest to książka o (mówiąc stereotypowo) „uroczych, grzecznych księżniczkach”, Pestka i Lilka to łobuziary, co nie każdemu może się spodobać, ale moim zdaniem lepiej jest przeżyć pewne sytuacje czytając o nich, niż realizować tego typu pomysły samemu. Nie ma co się obawiać, że dzieci nauczą się z książek tego typu zachowań, bo to po prostu tak nie działa. Szczególnie gdy będą punktem wyjścia do rozmów z dziećmi, podczas których je przepracujemy.
Jeśli więc macie dzieci w wieku wczesnoszkolnym (chociaż nie tylko!) to bardzo Wam polecam serię „Nierozłączki”.