Skip links

Dekoracje świąteczne. KUKUTV

Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta… a jak święta to ubieranie choinki i dekorowanie domu. Warto do dekorowania zaangażować również dzieci i pozwolić im stworzyć proste i ciekawe ozdoby głównie z tego, co macie w domu.

 

Kartonowa choinka

Bardzo prosta dekoracja z którą poradzą sobie już najmniejsze dzieci. Wystarczy wyciąć z kartonu dwa takie same trójkąty, jeden nacinamy od góry, drugi od dołu i po ich złożeniu mamy… choinkę! Możemy ją oczywiście dowolnie ozdobić. Pomalować farbami, przykleić pomponiki i inne elementy dekoracyjne. Pełna dowolność. Można spróbować przyklejać je na lejący klej magic, jeśli się nie uda, wtedy (oczywiście pod nadzorem rodziców) używamy kleju na gorąco

Kartonowe bombki

Z kartonu możemy również wyciąć kształty, które po ozdobieniu będą bombkami. Wystarczy wyciąć kółko (lub inny kształt), zrobić dziurkę na sznurek do zawieszenia a dalej… pełna dowolność. Malujemy, rysujemy, przyklejamy. Możemy przygotować dzieciom w pojemniczkach guziczki, suszone płatki, cekiny, sianko itd., dziecko ma za zadanie stworzyć z tego własną kompozycje. Na koniec możemy to jeszcze posypać brokatem 😉

Jeśli macie jakieś obawy, możecie małym dzieciom dać kawałeczki papieru, bibuły, kuleczki z bibuły, ale też farby, stempelki czy po prostu naklejki.

Dekoracje z koralików

Zauważyłam ostatnio na Pintereście fajny trend dekoracji w stylu skandynawskim. Bardzo proste w wykonaniu, a za razem urocze, są ozdoby choinkowe po prostu z koralików. Możemy je nawlec na sznureczek (dla ułatwienia z dużą igłą) lub drucik. Jest to super ćwiczenie małej motoryki i koncentracji dla dzieci.

W podobnym stylu możemy zrobić łańcuchy, przy okazji ćwicząc z dziećmi sekwencje. Przygotowujemy różne elementy – u mnie to była, pocięta na kawałki słoma, koraliki, dzwoneczki – a następnie pokazujemy lub rysujemy sekwencję: np. trójkąt, 2 koraliki, dzwonek, dwa koraliki rurka, którą dziecko ma za zadanie powtórzyć

Bombki z szyszek

Mamy w domu duże zbiory szyszek więc zobaczyłam tę inspirację na Pintereście to ogromnie mi się spodobała!

Klejem na gorąco przyklejamy pętelkę ze sznurka a następnie w ten sam sposób np. pomponiki. Oczywiście jeśli nie chcecie by dziecko używało kleju na gorąco to możecie szyszki np. wspólnie malować farbami.

Dekoracje z plastrów drewna

Plastry drewna są super! Można je kupić w różnych sklepach albo zamówić przez internet. Polecam nabyć od razu więcej, bo świetnie nadają się do różny zabaw, nie tylko plastycznych.

Tę dekorację można ją zawiesić na choinkę, na ścianę albo po prostu postawić na półce. Wywiercamy w takim plastrze drewna dziurkę, która umożliwi nam jego zawieszenie, a następnie wbijamy gwoździki w kształt choinki. Dzieci mają za zadanie wyplatać między nimi zieloną nitkę lub – w prostszej wersji  – zaczepić gumki recepturki. To kolejne super ćwiczenie małej motoryki.

Inny sposób na wykorzystanie plastrów drewna to zrobienie stroika z choineczkami z szyszek. Ja przymocowałam te szyszki klejem na gorąco. Miałam również kupione kiedyś drewniane gwiazdki, które również zamocowałam klejem na gorąco. Dodatkowo nawierciłam wiertarką otwory, w które można włożyć patyczki, gałązki itp. wyglądające jak drzewka. Oczywiście to także można dodatkowo ozdobić wedle uznania. Tę dekorację my wykorzystamy na pewno w makietach dla zwierzątek.

Wieńce na ścianę.

Wykorzystując metalową obręcz, którą można kupić w sklepie plastycznym, przygotowuję bardzo prosty wieniec. Na środku bardzo mocno przymocowałam sznurek, na którym będę wieszała ozdoby. Będą tam na pewno suszone plastry pomarańczy, ale mogą to być również bombeczki czy laski cynamonu.Obręcz owijam lampkami (moduł z bateriami schowałam w woreczku dekoracyjnym), dodatkowo umocowałam tam zielone gałązki. Planuję ten wieniec powiesić w pokoju dziewczynek.

Wieniec możemy też zrobić na bazie kartonowej. Na kartonie odrysowujemy jeden duży talerz i drugi mniejszy (asymetrycznie) i wycinamy taką obręcz. Obwiązujemy to wszystko sznurkiem, a dziecko ma za zadanie powtykać w te sznurki gałązki i dodatkowo ozdobić. Moje dzieci bardzo się cieszyły przygotowując te wianki. Pomysł  od Little Pine Learners

Dekoracja/aktywność dla dzieci

W ciężkich wazonikach umieszczam gałązki choinkowe, a obok stawiam koszyczek z lekkimi dekoracjami. W ten sposób dzieci mogą sobie spokojnie ubierać i rozbierać własne choinki kiedy tylko zechcą.

 

Wszystkie te dekoracje wpisują się w bieżący trend EKO, robimy wszystko z naturalnych materiałów. Mi się to bardzo podoba!

 

 

 

 

 

Leave a comment

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.