Skip links

„Wielka księga gospodarstwa” i „Wielka księga pojazdów” – nowości od wydawnictwa SAM! + rabat

„Wielka księga gospodarstwa” i „Wielka księga pojazdów” to książki, które w Niemczech nazywa się Wimmelbuch , spotkałam się z nimi po raz pierwszy gdy Agatka miała półtora roku. Byłam niezwykle zaskoczona, że takie pozycje mogą naprawdę wciągnąć dziecko! Od tamtej pory cieszę się na każdą tego rodzaju publikację, a tym bardziej gdy jest ona Montessori friendly.

Co to właściwie za rodzaj książek ?

Są to pozycje, często wielkoformatowe. „Wielka księga gospodarstwa” i „Wielka księga pojazdów” mają po rozłożeniu aż pół metra szerokości! Ilustracje w nich przedstawione są realistyczne i przedstawiają różne historyjki, które można opowiadać na wiele sposobów.

Jak to? Książka, która prawie nie ma tekstu ma być wartościowa dla mojego malucha? Dokładnie tak! Dzięki dużemu formatowi rysunki są bardzo wyraźne, dziecko jest w stanie dostrzec w nich wiele ciekawych detali.

I właśnie te historyjki, postaci, zwierzęta, pojazdy dają rodzicowi dają wiele możliwości do wykorzystania. Ogromnym plusem tego rodzaju książek jest to, że potrafią wciągnąć dzieci, sprawić by skoncentrowały się na nich, zaczynały obserwować drobne elementy (i tak, wiem, nieokiełznane 2-latki mogą być wyjątkiem choć to pewnie zależy od malucha, moje chłopaki to mole książkowe od małego). Kartonowe karty sprawiają, że nie będziesz się bać o to, że dziecko szybko zniszczy książkę, a duży format, który fajnie czyta się leżąc na ziemi jest dla dziecka bardzo atrakcyjny!

Jak my pracujemy z książkami „Wielka księga gospodarstwa” i „Wielka księga pojazdów”

 1. Po pierwsze swobodna eksploracja książki przez dziecko. Nie trzymam książek wysoko, muszą być łatwo dostępne dla dzieci by mogły zachwycać się nimi kiedy chcą. Bardzo fajnie sprawdzają się tego rodzaju pozycje, gdy zasiada do nich rodzeństwo, nikt się nie kłóci, bo gdy je rozłożymy są tak duże, że każdy wszystko widzi. Rodzeństwo może między sobą opowiadać co widzi w książce – tak też było u nas. Zresztą widzicie zdjęcia w tym poście (jak i zreszta w innych) nie są stylizowane, dzieci te pozycje tak wciągnęły, że nawet matki z aparatem nie zauważyły!
 2. Rozwijanie słownictwa. Uczymy dziecko nowych słów, jeśli mamy do czynienia z roczniakiem będę to z pewnością podstawowe słowa takie jak ptak, drzewo czy auto . Starsze dzieci z będą poznawać słowa typu kombajn, silos czy betoniarka.
 3. Trening spostrzegawczości. To jedna z ulubionych zabaw moich dzieci, pytam dzieci gdzie jest…. np. kot, taczka, dzieci rzucające się śnieżkami. Dzieciaki mają za zadanie pokazać palcem LUB możecie dać im jakieś żetony aby zakrywały odnaleziony obiekt.
 4. Nauka kolorów, a raczej doskonalenie tych które już poznały. Znajdź wszystko co jest koloru… zielonego, czerwonego itd. Tutaj również możecie dać dziecku żetony lub po prostu bawić się pokazując palcem
 5. Gry dźwiękowe. Jest to taka fajna zabawa zaczerpnięta z pedagogiki Montessori: „Widzę tutaj coś co zaczyna się na głoskę…”. Dziecko ma za zadanie pokazać przedmiot, zwierzę itd., które zaczyna się na literę np. „A” – auto ! W tę grę gramy często rodzinnie wraz z mężem, dzieci mają dużo radości.
 6. Nauka przyimków. Dzięki temu, że książka ma dużo rysunków możemy dzięki niej doskonalić naukę przyimków, np. auto stoi obok bałwana, kto jest na dachu, pies stoi obok pana.
 7. Zadawanie pytań/hipoteza? Jak myślisz gdzie chłopiec wiezie to siano? Dlaczego kot wchodzi do środka przez okno?
 8. Pierwsze czytanie. Dzieci, które uczą się czytać również skorzystają książek „Wielka księga gospodarstwa” i „Wielka księga pojazdów”: Na prawie wszystkich rozkładówkach znajdują się krótkie opisy, a dodatkowo w książkach znajdują się rozkładówki z obiektami (zwierzęta, pojazdy) na białym tle wraz z podpisem.

Co zawiera książka „Wielka księga gospodarstwa”

 • Wiosną wiele się dzieje!
 • Zwierzęta gospodarskie (zwierzęta na białym tle z podpisami)
 • Prace w polu – lato
 • Sprzęt rolniczy (maszyny i narzędzia rolnicze na białym tle z podpisami)
 • Dzień otwarty – jesień w gospodarstwie
 • Owoce, warzywa i inne produkty gospodarstwa (obrazki z podpisami na białym tle)
 • Zima w gospodarstwie

Co zawiera książka „Wielka księga pojazdów”

 • Ciężarówka, kamper, cysterna – znasz te pojazdy?
 • Budowa domu
 • Maszyny budowlane (obrazki na białym tle z podpisami)
 • Czas na żniwa
 • Maszyny rolnicze (obrazki na białym tle z podpisami)
 • Skutki niepogody
 • Pojazdy ratownicze (obrazki na białym tle z podpisami)

Podsumowując, jeśli szukacie książek, które zajmą dzieci na dłużej, będą rozwijać mowę, spostrzegawczość, skupienie i wiedzę to „Wielka księga gospodarstwa” i „Wielka księga pojazdów” będą idealne zarówno dla roczniaków jak i kilkulatków, bo to książki, które „rosną razem z dziećmi”.

Mam dla Was również specjalny rabat! Kupując książki w przedsprzedaży na stronie Wydawnictwa SAM dostaniecie 20% rabatu na hasło KUKUMAGPOLECA. Przedsprzedaż trwa do 2.12.2019 czyli możecie mieć idealne prezenty na mikołajki! 🙂

Leave a comment

 1. Wielka Księga placu budowy - nowa książka dla dzieci
  Permalink
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.