Skip links

Przygotowujemy się do świąt! Kalendarz adwentowy. KUKUTV

Grudzień zbliża się do nas wielkimi krokami! A jak grudzień to i przygotowania do świąt i adwent. Dzisiaj pokażę Wam moje propozycje na ten wyjątkowy czas w roku.

 

Kiedy zaczyna się adwent?

Akurat w tym roku adwent zaczyna się idealnie 1 grudnia, bo tego dnia wypada pierwsza niedziela miesiąca i potrwa oczywiście aż do wigilii 24 grudnia. Mamy więc 24 dni do celebracji i przygotowań.

Kalendarz adwentowy w naszym domu

Tradycyjny kalendarz adwentowy, w którym wszystko jest od razu wywieszone powoduje w naszym domu dużo stresu. Mam nadal małe dzieci (5 lat, 3,5 roku i prawie rok), które chciałyby od razu otworzyć kilka, jeśli nie wszystkie paczuszki. Oczywiście uczymy się cierpliwości, ale to jest i dla nich i dla mnie obecnie zbyt duże wyzwanie. W związku z tym wymyśliłam, że przygotuję specjalne ozdobne pudełko, do którego codziennie rano będę wkładała jedno specjalne zadanie oraz kalendarz dekoracyjny, który będzie obrazował upływający czas.

Nie popieram dawania dzieciom codziennie upominków czy słodyczy, bo jest to niezdrowe rozwiązanie i nie jest to tak naprawdę celebrowanie adwentu. Ja jestem zdecydowaną zwolenniczką zadań, wspólnych aktywności i uczenia dzieci czym jest dobroczynność.

Kalendarz dekoracyjny

Jest to popularny przedmiot w Niemczech, gdzie mieszkamy, obrazujący upływający czas. Nazywa się to „pierścień urodzinowy”, choć można go używać również w innych okolicznościach jak np. adwent. Nasz jest firmy Grimm’s i jest dostępny w sklepie Baby&Travel. Składa się on z kilku elementów, które można ułożyć w różny sposób i ma 24 dziurki, w które wkładamy figurki. Wybór figurek jest bardzo duży. Można kupić gotowy zestaw lub skompletować sobie indywidualnie ulubione obiekty jak choćby zwierzęta, kwiaty czy nawet malutką tęczę 🙂 Dodatkowo wkładamy tam 4 świeczki, z których każda symbolizuje jeden adwentowy tydzień.

To świetna zabawa dla dzieciaków, codziennie naszą spiralę będziemy uzupełniać o kolejną, wybraną figurkę i w ten sposób obserwować upływający czas.

*w sklepie Baby&Travel otrzymacie 10% zniżki do końca roku na cały asrtyment Grimm’s (tak, tęcze również 😉 ), Kikadu, Rex London oraz Hevea. Kod zniżkowy to: kukumag10

Ja do tego kalendarza będę też dodawać obrazki, dzieła sztuki wprowadzające w atmosferę zimowo-świąteczną i będziemy sobie o nich rozmawiać.

Obok na pewno ustawię także kalendarz Pilch, który też jest elementem odliczania dni – takie wprowadzenie do matematyki.

Kalendarz adwentowy z zadaniami

W związku z tym, że moje dzieci są jeszcze dość niecierpliwe, a ja nie lubię sobie dodawać stresów postanowiłam, że w tym roku nie zrobię klasycznego kalendarza adwentowego z 24 paczuszkami. Zamiast tego przygotuję specjalne udekorowane pudełko, do którego codziennie będę wkładać jedno zadanie. Moje propozycje zadań możecie pobrać w Bibliotece VIP. Warto pamiętać by zadania i zagadki dostosować do wieku i umiejętności swoich dzieci. Starszym dzieciom można dawać np. zagadki z instrukcją gdzie znajdą dzisiejsze zadanie.

Jeśli dajecie do kalendarza zadanie np. upiecz pierniczki, to musicie mieć wcześniej przygotowane potrzebne do tego rzeczy. Wszystkie składniki i np. rysunkowy przepis.

Ja do naszego pudełka przyczepię jeszcze specjalnie przygotowane papierowe paski podzielone na 24 odcinki i dzieci codziennie będą taki jeden element odcinać by widzieć jak skraca się czas oczekiwania na święta.

Mikołajki

6 grudnia to specjalny dzień. Na mojej liście z myślą o nim dałam zadanie by opowiedzieć historię prawdziwego świętego Mikołaja. Wiem, że to temat dość kontrowersyjny, bo zewsząd jesteśmy bombardowani „czerwonym krasnalem” rozdającym prezenty grzecznym dzieciom, ale może warto się zastanowić czy to na pewno jest droga, którą chcemy iść.

Nie, to nie znaczy, że mamy zabierać dzieciom element magiczny. Wręcz przeciwnie! Zamiast cokolwiek im odbierać możemy dodać coś wspaniałego. Bardzo fajnie jest to przedstawione w książce Basia i Boże Narodzenie. Zobaczcie na zdjęciach poniżej:

…a my za przykładem tego prawdziwego Mikołaja z Miry, by uczcić jego pamięć obdarowujemy swoich bliskich podrzucając prezenty pod choinkę. Dzięki takiemu przedstawieniu sytuacji dzieci będą miały dodatkową atrakcję i będą same mogły obdarowywać osoby, które lubią.

Fajną książką opowiadającą o historycznej postaci świętego Mikołaja jest „Święty Mikołaj z Miry” Elizy Piotrowskiej.

To też idealny moment by uczyć dzieci dobroczynności i wspierania biednych, samotnych osób. Można to robić na wiele sposobów, zawsze pamiętając oczywiście o dostosowaniu ich do wieku i możliwości dziecka. Maluszek może zrobić laurkę starszej, samotnej sąsiadce by sprawić jej przyjemność, a ze starszakiem możemy np. wybrać się do schroniska dla zwierząt, albo porozmawiać o przekazaniu zabawek czy nawet części oszczędności na cele charytatywne.

Oczywiście nie musimy całkowicie wykreślać tego Mikołaja w czerwonym ubranku z naszego życia. Jakby nie patrzeć to ważny element popkultury i nie da się całkowicie go skreślić. Możemy się bawić, przebierać, dzieci przecież bardzo lubią odgrywać różne scenki 🙂

Książki adwentowe

Jeszcze coś o czym nie wspominałam. Na rynku jest kilka fajnych książek, które w piękny sposób wprowadzają w atmosferę świąt. Mają one 24 rozdziały by codziennie czytać jeden odcinek. My z Agatką będziemy czytać „Grudniowego gościa” autorstwa Spont Siri, który zapowiada się bardzo ciekawie.

A jak Wy planujecie celebrować grudzień i przygotowywać się na święta? 🙂

 


Zapraszam Cię również do zapisania się na listę zainteresowanych kursem „Montessori dla dzieci 0 – 2,5 roku”

[button link=”https://kukumag.com/kurs-pomoce-dla-najmlodszych” type=”big” color=”silver”] ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ OCZEKUJĄCYCH[/button]


magazyn kukumag

 

 

 

Leave a comment

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.