Skip links

Nauka pisania – od czego zacząć KUKUTV

Jeśli miałabym zrobić listę pytań, które dostaję od Was najczęściej to zdecydowanie w pierwszej trójce będzie jak zacząć naukę czytania i pisania. Wychodząc Wam naprzeciw postanowiłam zrobić na ten temat live i napisać posta 🙂

W Montessori dzieci najpierw uczą się pisać a dopiero później czytać.

To może być zaskakujące, ale podstawą do nauki pisania jest… motoryka duża.  Ma ona bardzo duży wpływa na rozwój motoryki małej, a także umiejętności językowe. Także jeśli Twoje dziecko wspina się i biega to super! Jest to najlepsze ćwiczenie nie tylko mięśni, koordynacji, ale również mózgu. Dzięki temu rozwija się również koncentracja. Od terapeutów słyszałam, że jeśli dziecko ma problemy z pisaniem to bardzo często jako element terapii daje się dzieciom huśtawki, bujaki, tory przeszkód i inne wyzwania ruchowe. Jako rodzice wspierajmy więc dzieci w bieganiu, skakaniu, tańcu, wspinaczce. Możemy również proponować ćwiczenie choćby jogi.

Motoryka mała

Najprostsze ćwiczenia motoryki małej, które możemy robić w domu to ciastolina lub robienie prawdziwego ciasta. Dzieci bardzo lubią pomagać w kuchni, a jeśli później wyjdzie z tego coś pysznego to dodatkowa korzyść 🙂

W pedagogice Montessori mamy również cały dział życia praktycznego, w jego skład wchodzą proste zajęcia jak np. składanie ubrań czy wyjmowanie prania – one świetnie ćwiczą małe rączki.

Dodatkowo pomoce Montessori tak zostały skonstruowane żeby ćwiczyć chwyt pensetowy np.: cylindry, puzzle dla dzieci, ramki metalowe.

Chwyt ten możemy oczywiście ćwiczyć na wiele sposobów. Ja mam oczywiście dla Was kilka propozycji.

        nasyp kilka rodzajów kasz, ziaren czy strączków i postaw przed dzieckiem kilka misek. Tyle ile rodzajów wsypałaś do misy i poproś o rozdzielenie ich, dziecko ćwiczy łapanie chwytem pensetowym tych malutkich elementów. Oczywiście nie przesadzajmy z ilością elementów do rozdzielenia 🙂

       Masy plastyczne: ciastolina, plastelina, masa solna i tworzenie z nich różnych konstrukcji. Możemy dodać jakieś elementy jak patyki, kamienie itd. 

        Szycie i haftowanie, możemy to zaproponować już 4-5 latkom.

        Młodsze dzieci, już ok 1,5 roku mogą korzystać z przeplatanek takich jak np. Touch Wood

        Gry z małymi elementami tak np. ta na zdjęciu

(gra jest dostępna w NiloClub, na hasło KUKUMAGPOLECA otrzymacie rabat na całe zakupy 🙂 )

Nauka liter i pisania

Zanim dziecko zacznie pisać czy czytać musi zrozumieć czym są litery i głoski. Bawimy się więc w gry dźwiękowe. Uwrażliwiamy je na dźwięki, ćwiczymy z jakich głosek składa się jakie słowo. Dokładniejsze informacje m.in. o grach dźwiękowych znajdziecie w podcaście i ebooku „Jak nauczyć dziecko pisać metodą Montessori” 

Ludzie najlepiej uczą się poprzez zmysły, a jednym z najważniejszych z nich jest DOTYK. Dlatego gdy dziecko zacznie się interesować tematem warto dać mu możliwość dotknięcia liter, przejechania po nich palcami. Oddziaływuje to właśnie na dotyk i pamięć mięśniową. Pomoc Montessori, która właśnie do tego służy to szorstkie litery.

Pracując z szorstkimi literami najpierw pokazujemy dziecku jak wodzić po nich palcami, a później ten sam wzór odwzorowuje na tacy z piaskiem (idealnie do tego celu sprawdza się super miękki piasek dla szynszyli!).

Zanim dziecko pozna literki może ćwiczyć odwzorowywanie innych kształtów. W tym poście przygotowałam takie szablony do pobrania.

Dzięki tej zabawie w piasku dziecko lepiej zapamiętuje kształty, ćwiczy rękę i zazwyczaj mniej się frustruje, że coś nie wychodzi idealnie.

Następnie proponuję używać tablicy i kredy, a dopiero na końcu kartkę. Chociaż oczywiście jeśli dziecko będzie bardzo chciało pisać na papierze to nie ma powodu by mu to ograniczać 😉

Oswajanie i zabawy z literami

By utrwalić zapamiętywanie kształtów liter możemy proponować dzieciom dodatkowe zabawy.

Jedną z nich może być układanie kamyczków, fasoli, kasztanów czy innych drobnych przedmiotów na literkach napisanych bądź wydrukowanych czcionką elementarz 2. Ważne, żeby ta literka była duża (chodzi mi o wielkość, a nie o wielkie litery 😉 ) A na wyższym poziomie dziecko układa wzór litery obok tergo narysowanego/wydrukowanego albo pod nim.

Takie same litery na kartce możemy też wyklejać plasteliną, to też super ćwiczenie paluszków.

Poszukiwanie liter – na kartce wypisujemy litery. Mogą być chaotycznie rozsypane, a po środku piszemy literkę którą trzeba wyszukać. Dziecko wyszukuje i zaznacza te literki. Takie ćwiczenie na spostrzegawczość. Można tę kartkę włożyć w koszulkę foliową lub zalaminować i zaznaczać markerem suchościeralnym. Dzięki temu będziecie mogli używać jej wielokrotnie.

  Imię dziecka zapisujemy na kartce, a do tego dajemy małe karteczki (np. post-it) z poszczególnymi literkami. Zadaniem dziecka jest pozaklejanie karteczkami odpowiednich liter. 

  W momencie kiedy dziecko będzie już znało litery i potrafiło je pisać czytanie przyjdzie mu naturalnie i z łatwością. Oczywiście Montessori ma i do tego specjalne pomoce, które też można przygotować w domu. Zarówno naukę pisania, jak i czytania bardzo dokładnie omawiamy w kursie online Pomoce Montessori, na który Was serdecznie zapraszam!

Jeszcze tylko w tym tygodniu możecie do niego dołączyć w specjalnej promocyjnej cenie i otrzymać bonusy! Webinar o kodowaniu dla dzieci oraz dostęp do specjalnej kursowej grupy na Facebooku gdzie madzie na bieżąco wsparcie i podpowiedzi nauczycielek Montessori doświadczonych zarówno w pracy w grupach przedszkolnych jak i z dziećmi w domu 🙂

Leave a comment

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.