Skip links
jak zrobić papier

Jak zrobić papier? – czyli recykling starych rysunków!

AKTYWNOŚĆ : robienie papieru

WIEK:  ok. 2 – 102 😉 (tutaj zależy od dziecka, nie wszystko da radę wykonać z 2-latkiem, ale darcie papieru, blendowanie i ponowne mieszanie masy na pewno 😉 )

„Kasia a co robicie ze starymi rysunkami?”

Bardzo często zadajecie mi to pytanie! Przecież każdy jest wyjątkowy, piękny i należałoby go oprawić. Możecie zrobić papier! Jak? Pokazuję to w dzisiejszym poście!

Pamiętam jak za czasów podstawówki pojechaliśmy do Duszników Zdrój. Ogromne wrażenie zrobiły na mnie dwie rzeczy: wędrówki po lesie i jedzenie koniczyny w serca czyli tzw. szczawiku zajęczego. A druga rzecz to czerpanie papieru. Każdy mógł zrobić swój własny z odbitą pieczęcią z literą „D”. Chyba nawet mam w domu jeszcze gdzieś dwie sztuki tego papieru, który udało mi się wykonać wtedy na wycieczce. Patrząc na naszą półkę z wyprodukowanymi pracami plastycznymi sprzed miesiąca stwierdziłam, że warto by to jakoś wykorzystać. Oznajmiłam dzieciom, że zrobimy dzisiaj papier. Oczywiście mieli wielkie oczy, no bo jak to! Wzięliśmy część prac plastycznych i podarliśmy je na małe kawałki. Wszystko włożyliśmy do blendera kielichowego i wraz z ciepłą wodą zblendowaliśmy. Ponoć papier trzeba moczyć całą noc, ale kto by tam miał czas tyle czekać 😉

jak zrobić papier jak zrobić papier jak zrobić papier jak zrobić papier

Następnie trzeba było zrobić ramę do czerpania papieru. W tym celu można wykorzystać ramkę na obraz. Należy pozbyć się środka i przymocować takerem kawałek starej firanki, która przepuszcza wodę.

jak zrobić papier jak zrobić papier

 

Ramka od „lewej” strony.

jak zrobić papier

 

Na tę stronę ramki nabieramy masę papierową:jak zrobić papier

Przygotowaną masę papieru i wody wlewamy do dużego pojemnika, początkowo robiłam to w za małej kuwecie, później przelałam wszystko do wanienki dla dzieci.
Zamaczamy ramkę w masie papierowej i gdy widzimy, że już jest równomiernie rozprowadzona to podnosimy i czekamy aby trochę wody się odsączyło.

jak zrobić papier

jak zrobić papier

jak zrobić papier
Następnie przykrywamy ramkę od góry ręcznikiem i odwracamy do góry, najlepiej jak pod spodem jest kolejny ręcznik. Małe rączki dociskają papier aby zbędna woda wchłonęła się w ręcznik. Papier można przenieść delikatnie w miejsce do wysychania i rozpocząć kolejną produkcję. Do masy można dorzucić również trochę kwiatów i liści i zrobić dekoracyjny papier.

jak zrobić papier

jak zrobić papier

jak zrobić papier
Niektórzy jeszcze zanim papier całkowicie przeschnie traktują go żelazkiem, ale my nie mieliśmy czasu.. i ogólnie to u nas żelazko jest od święta wyciągane 😉
Później dzieci bez chwili namysłu pobiegły do kącika plastycznego i rozpoczęły produkcję kolejnych rysunków. Efekt rysowania na własnym papierze musiał być zniewalający, bo Franek powiedział „Wow, ale rysuje!”

jak zrobić papier

jak zrobić papier

jak zrobić papier

Dajcie znać czy natchnęłam Was do zrobienia własnego papieru ?

Leave a comment

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.