Skip links

Motel Trogir / Chorwacja

 

Motel to hotel przy drodze, dostosowany do podróżujących, którzy tymczasowo, na chwilę się w nim zatrzymują. Pozycja i architektura takiego rodzaju budynku została zdeterminowana przez samochody. Gościom nie potrzebne są luksusy, wystarczy mały skromny pokój, restauracja by móc odpocząć przed dalszą podróżą. Motel w Trogirze został zaprojektowany przez jednego z najważniejszych architektów dawnej Jugosławi -Ivana Vitića.  Budynek ten, jak i wiele projektów moteli tego architekta nie odbiega od opisanego wcześniej stereotypu. Powielają się zarówno w organizacji funkcjonalnej jak i formie. Vitić zawsze projektował motele opierając się na dwóch wytycznych: centralna struktura skupiająca w sobie pomieszczenia administracyjne oraz zaplecza socjalne i gastronomiczne na parterze, a pokoje na piętrze. Druga zasada to projektowanie zewnętrznych jednostek mieszkalnych wokół parkingu.  Centralny budynek był czynny cały rok, natomiast „domki” przy parkingu w okresie wiosenno -letnim. Ta druga zasada była przełamaniem stereotypu motelu.Architekt stwierdził, że przecież ludzie zazwyczaj w lecie nie podróżują sami, a rodzinami. Te małe piętrowe budynki miały być namiastką domku letniskowego nadal z funkcją motelu, ale tak by goście czuli się przyjemniej i mieli większą wygodę.

Budynki Vitića powstawały głównie na terenach dzisiejszej Chorwacji, zaprojektował również motele w miejscowościach : Trst, Umag, Rijeka i Biograd. Kompleks budynków w miejscowości Trogir został wybudowany w 1965, wtedy też cieszył się świetnością. Wszystko do czasu wybuchu wojny. Po rozpadzie Jugosławii trwają spory do kogo budowla należy. Spory o nie byle jaki kawałek ziemi w pobliżu zabytkowego centrum Trogiru. Sprawa nie została nadal rozwiązana, a motel jak niszczał tak niszczeje. Gdy robiłam tam zdjęcia napotkałam pewnego mężczyznę, który powiedział że bardzo chciał kupić ten teren i go odnowić, zachowując projekt architekta. Okazało się, że budynek jest już w posiadaniu jakiegoś Serba, który od czasu wygrania procesu w sądzie nic z tym miejscem nie zrobił. Takie ploty trzeba traktować z przymrużeniem oka, bo wiadomo że Chorwat do Serba jak …i tu nie będę wulgaryzmów używać 🙂 W Chorwacji dowiedziałam się, że jak ktoś coś źle robi, albo nie wiadomo kto stoi za jakimś złym czynem to to jest na pewno Serb 🙂 A w Polsce to chyba Rusek i Niemiec 🙂

Motel Trogir Ivan Vitić2
Motel Trogir Ivan Vitić 3

Motel Trogir Ivan Vitić 1
Motel Trogir Ivan Vitić 4
Motel Trogir Ivan Vitić 5
Motel Trogir Ivan Vitić 6
Motel Trogir Ivan Vitić 7
Motel Trogir Ivan Vitić 8
Motel Trogir Ivan Vitić 9
Motel Trogir Ivan Vitić 10
zdjęcia: Katarzyna Frenczak-Sito
źródła: książki „Ivan Vitić Arhitektura” i „Misli o čuvanju. Moderne Arhitekture.”

Leave a comment

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.