Skip links

Procesja „Za Križem”

Tradycja Procesji wielkanocnej „Za Krizem” na wyspie Hvar sięga już XVI wieku. W 2006 rok została wpisana na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Rozpoczyna się około godziny 22:00 w Wielki Czwartek a kończy o 7:00 rano w Wielki Piątek. Z sześciu miejscowości w tym samym momencie wychodzą pielgrzymi i idą do kolejnych miasteczek według wskazówek zegara. Prowadzeni są przez mężczyzn niosących latarnie, tuż po nich pojawia się križonosa osoba niosąca krzyż ważący nawet 18 kilogramów. Wybór mężczyzny, który będzie niósł krzyż pada już 20 lat wcześniej. Zadanie jest dość trudne, gdyż osoba ta musi przejść drogę 25 km bez butów niosąc go nieustannie i bez niczyjej pomocy. Każda procesja witana jest przez mieszkańców, którzy całą noc oczekują przed kawiarniami. Około godziny 7 rano procesja wraca do miejscowości, z której wyszła. Witają ją setki ludzi, jest to bardzo uroczysty moment. To wydarzenie oglądałam będąc w Jelsie. Na końcu głównego placu stoi proboszcz. Wszyscy czekają w ciszy i skupieniu. Najważniejszym momentem jest finałowy bieg,  križonosa przez około 30 metrów biegnie z krzyżem i klęka przed proboszczem. Jest to bardzo wzruszający  moment dla wiernych, wielu z nich płacze. Boją się, że mógł sie przewrócić. Następuje błogosławieństwo i ostatnie obejście procesji starego miasta po czym wszyscy udają się do kościoła.

Niesienie krzyża jest ogromnym zaszczytem, a križonosazyskuje autorytet i duży szacunek. W poniedziałek wielkanocny križonosa musi przygotować poczęstunek dla rodziny, znajomych i uczestników procesji.

Na Hvar można dostać się promem bądź katamaranem ze Splitu, przewóz auta jest dość drogi, ale za to kursują tam autobusy. Ja jednak polecam opcję promu z miejscowości Drvenik ( 90 km od Splitu), ceny biletów za pasażerów jak i za auto o wiele tańsze niż ze Splitu. Jednak przy drugiej opcji trzeba przejechać około 60 km, przez cały Hvar ponieważ wszystkie atrakcje znajdują się w wschodniej części wyspy.

Tutaj znajdziecie rozkład kursowania promów : http://www.jadrolinija.hr/default.aspx?lang=2

Procesjia za Krizem 28 03 2013 / Hvar Island / Croatia from KUKU TV on Vimeo.

Za Krizem 1

Za Krizem 2

Za Krizem3

Za Krizem4

Za Krizem 5

Za Krizem 6

Za Krizem 7

Za Krizem 8

Za Krizem9

Za Krizem 10

Za Krizem 11

Za krizem 12

Za krizem 13

Leave a comment

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.