Skip links
odkrywamy dinozaury

Odkrywamy dinozaury! – nowości wydawnictwa SAM

Jednymi z najbardziej kochanych przez dzieci książek są te o dinozaurach. Sprawdźcie więc koniecznie nową pozycję Wydawnictwa SAM „Odkrywamy dinozaury”!

Pamiętam, że gdy byłam małą dziewczynką, podbierałam bratu książki w tej tematyce. Brat imponował mi wiedzą o tych przerażających i jednocześnie fascynujących stworach. Dzieci są ogromnie ciekawe świata i choć te niezwykłe jaszczury mogą być dla nich trochę abstrakcyjne, niczym z filmu science fiction, to nadal chętnie poznają ich skomplikowane nazwy.

Książka, o której przeczytacie w dzisiejszym wpisie, jest częścią znanej serii Wydawnictwa SAM „Dlaczego? Kiedy? Jak?” (koniecznie zobaczcie pozostałe pozycje TUTAJ!). Ja dobrze znam je z Niemiec, gdzie obecnie mieszkamy. Książki z tej serii – z „Odkrywamy dinozaury” na czele – spotykam w każdym domu przedszkolaka i ucznia szkoły podstawowej.

Ich zaletą jest to, że mają twarde, kartonowe strony oraz… okienka! Jeśli macie już jakieś książki z okienkami, to zapewne wiecie, jak bardzo wciągają one dzieci.

Po otwarciu okienek dziecko zobaczy piękne ilustracje i odkryje różne ciekawostki, na przykład jak wygląda uzębienie tyranozaura. Obejrzy też kości w stopach triceratopsa i dowie się przy tym, że nie kładł on całej stopy na podłożu, tylko chodził na palcach.

 

Książka zaczyna się od wyjaśnienia, co oznacza nazwa „dinozaur”, oraz informacji, gdzie żyły te stworzenia. Znajduje się tam nawet mapa pokazująca, jak kiedyś wyglądały lądy na ziemi w porównaniu z dzisiaj – polecam też pokazać dziecku globus z obecnym rozmieszczeniem kontynentów. Ponadto dowiemy się, skąd właściwie wzięły się dinozaury, kiedy żyły i jak nazywały się poszczególne okresy mezozoiku.

Czy kiedyś żyły tylko dinozaury? Oczywiście, że nie! Tego również dowiecie się z książki. Na przepięknych ilustracjach ujrzymy ichtiozaury, plezjozaury i kilka innych osobników, które istniały wiele milionów lat temu.

Ziemia wyglądała kiedyś zupełnie inaczej, wciąż jednak możemy spotkać w naturze rośliny, które były przysmakiem dinozaurów (choć trochę mniejszych rozmiarów). Ten temat zainspirował mnie, aby zebrać kilka roślin, które kiedyś jadły dinozaury, na przykład skrzyp polny – już powoli rozsiewa się po naszej wiosennej działce!

Jak wiemy, dinozaury dzieliły się między innymi na roślino- i mięsożerne. W książce „Odkrywamy dinozaury” przyjrzymy się, czym różniło się ich uzębienie. Dowiemy się także, jak polowały mięsożerne dinozaury i jak mogły się bronić te, które żyły w stadach.

Nie zabrakło też informacji o tym, że dinozaury wykluwały się z jaj. Na ilustracjach zobaczymy między innymi, jak wyglądało skamieniałe jajo majazaury.

Kończymy na ważnych faktach na temat tego, jak wyginęły dinozaury oraz – co ważne – jak szkielety trafiają do muzeum.

Przy każdej ilustracji dinozaura znajdziemy podpis z jego nazwą. Autorowi książki należą się za to duże oklaski, ponieważ o to najczęściej pytają mnie dzieci: „A ten jak się nazywa?”. Ja wymawiam nazwę, oni powtarzają i następuje fala śmiechu, sami wiecie dlaczego 😉

Książka, jak wszystkie z tej serii, jest napisana przystępnym językiem. Ilustracje są niezwykle realistyczne, bardzo szczegółowe i przede wszystkim piękne!

Jako że Kukumag po raz kolejny patronuje książce, mam dla Was rabat. Na hasło KUKUMAGPOLECA otrzymacie aż 20% zniżki na wszystkie pozycje. KUP KSIĄŻKĘ TUTAJ

Leave a comment

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.