Skip links

Nauka geografii metodą Montessori! KUKUTV + Rabat

W metodzie Montessori naukę geografii rozpoczynamy już od przedszkola. Jest to jednak przedstawione w tak ciekawy sposób, ze dzieci z przyjemnością i całkiem nieświadomie chłoną wiedzę. Zainteresuje to nawet nieokiełznanego 3 latka! W filmie prezentuję Wam po kolei jak prowadzić edukację geograficzną w domu, a na koniec pokazuję bardzo ciekawy zeszyt z naklejkami, dzięki któremu Twoje dziecko pozna i utrwali nazwy państw, stolic oraz flagi!

Jedną z podstawowych zasad prezentowania pomocy Montessori brzmi „od ogółu do szczegółu”. Zacznijmy więc od kuli ziemskiej.

Globusy

Siedziałam kiedyś do 3 w nocy aby skończyć te globusy dla Agatki! Wspominam to jako bardzo miły czas ponieważ przesłuchałam wtedy mnóstwo odcinków podcastów (jeśli jeszcze tego nie praktykujecie to polecam serdecznie!).

Jako pierwszy przedstawiamy dzieciom globus niezwykły – szorstki. Pojawia się na nim jedynie rozróżnienie wody – lądy, które właśnie są szorstkie więc dzieci poza wzrokiem również przez dotyk mogą poznać i zrozumieć różnicę i ułożenie lądów na kuli ziemskiej.

A na drugim globusie mamy już rozróżnienie kontynentów. Każdy z kontynentów ma swój kolor. Są to kolory, które pojawiają się później w innych materiałach Montessori.

Ląd – woda – powietrze

Tutaj przygotowujemy dziecku 3 słoiczki z napisami „ląd”, „woda”, „powietrze”. Do pierwszego wsypujemy ziemię, do drugiego wlewamy wodę, a trzeci pozostaje pusty.

Do tego przygotowujemy np. zwierzęta i dopasowujemy je do środowiska, w którym żyją.

Później słoiczki możemy zastąpić kartami.

Mapa świata

Kolejnym krokiem jest przejście do mapy, która ma inny kształt niż globus. Jest to dość trudne do zrozumienia, ale np. W książce „Biblioteczka Montessori. Geografia” jest to bardzo ładnie przedstawione jak za pomocą pomarańczy ułatwić dziecku zrozumienie 😉 Dodatkowo dzięki zastosowaniu tych samych kolorów kontynentów dzieciom łatwo zauważyć to przełożenie.

Środowisko i kultura

Następnym krokiem może być dopasowywanie zwierząt, zabytków, roślinności… właściwie wszystkiego co może nam się kojarzyć z kontynentami. TUTAJ możecie pobrać karty „dzieci świata”, które (jak sama nazwa wskazuje) pokazują jak wyglądają dzieci z różnych krajów. Można oczywiście dodać do tego historie danej osoby.

Biblioteczka Montessori

„Biblioteczka Montessori. Geografia” jest to świetne dopełnienie do nauki geografii. Jest to zarazem książka i zeszyt ćwiczeń. Dostajemy do niego dołączoną mapę świata z oznaczonymi wszystkimi państwami i stolicami. To kolejny krok wg. zasady „od ogółu do szczegółu” czyli kula, lądy – wody, kontynenty i następnie kraje.

W książce znajdziemy informacje na temat poszczególnych kontynentów, ich cech charakterystycznych oraz zadania polegające na wklejeniu w odpowiednim miejscu naklejek z nazwami państw, stolic oraz flag na każdym z kontynentów.

Dzięki załączonej mapie dziecko samodzielnie może sprawdzać sobie nazwy państw czy stolic i w ten sposób lepiej je zapamiętywać.

Dodatkowym uzupełnieniem lekcji o flagach będzie również „Biblioteczka Montessori. Flagi”

Wydawnictwo Egmont przygotowało dla Was rabat 35% na BIblioteczkę Montessori na hasło: KukumagMont aż do końca roku!

Leave a comment

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.