Prasa do suszenia kwiatów i roślin – DIY – zrób to sam
Od dawna chodziła mi po głowie prasa do suszenia kwiatów. Zobaczyłam taką pierwszy raz na jakimś jarmarku z rękodziełem i stwierdziłam, że jest to bardzo proste do wykonania. W końcu nadszedł sądny dzień i przygotowałam przy okazji wykonywania tutorial by się z Wami podzielić.
Po co w ogóle prasa do suszenia kwiatów (a tak naprawdę nie tylko kwiatów)?
Po pierwsze jest to bardzo fajna aktywność dla dużych i małych, bo nie ukrywam, że również chętnie suszę sobie w niej kwiaty. Dla dzieci jest to o tyle ciekawe, że sam proces wkładania kwiatów w prasę i zakręcania nakrętek by docisnąć kwiaty to świetne ćwiczenia dla małych paluszków. A wiadomo, że motorykę małą dobrze jest ćwiczyć jak najczęściej 😉
Po drugie, z ususzonych roślin można robić mnóstwo fajnych rzeczy :
- prace plastyczne
- obrazki z kwiatami, roślinami
- zielniki, wystarczy przykleić i podpisać rośliny, dziecko może prowadzić własną dokumentację zbiorów 😛
- Witraże
- Laminować ususzone rośliny, choć w sumie można to podpiąć pod prace plastyczne 🙂
- Kartki okolicznościowe ( urodziny babci, taty, mamy i sąsiadki można taką kartkę ozdobić kwiatami)
A teraz przejdźmy do konkretów, jak zrobić taką prasę i co jest dokładnie potrzebne:
- sklejka – 2 sztuki, grubości 1.5 cm lub jakiś inny materiał – ja mam o wymiarze 19.5 cm x 12 cm, bo miałam akurat taki odpad po robieniu jakieś zabawki dla Agatki, ale możecie zrobić również prasę kwadratową np. 20 x 20 cm, wtedy zmieści Wam się więcej kwiatów,
- wiertarka,
- wiertło,
- 4 sztuki śrub dł. 8 cm,
- 4 nitonakrętki,
- 4 nakrętki motylkowe,
- papier ścierny lub szlifierka, jeśli posiadasz,
- ściski stolarskie,
- młotek,
- karton,
- kartka papieru technicznego,
- nożyczki,
- ołówek.
Od czego zaczynamy?
Najpierw potrzebujemy sklejki, można ją kupić w każdym budowlanym i poprosić o docięcie na wymiar.
Później papierem ściernym wygładzamy prasę, można również zastosować szlifierkę, bo to bardzo ułatwia pracę.
Następnie na jedną cześć sklejki nakładamy nitonakrętki by w równych odstępach zaznaczyć miejsce wiercenia dziur. Gdy wszystkie cztery środki mamy już zaznaczone, łączymy dwie deski ściskami stolarskimi i wiercimy otwory. No dobra w tym momencie niejedna mama stuka się po głowie, co to ja znowu wymyśliłam 😉 Teraz bierzesz 4 nitonakrętki i wciskasz w jedna ze sklejek, teraz jest ten moment kiedy możesz się wyżyć. Chwytasz młotek i walisz w nitonakrętki by weszły w dziury 😉 Najgorsze już za Tobą 🙂 Teraz bierzesz śruby i przekładasz przez każdy otwór, może Ci teraz pomóc dziecko (moje akurat jeździło na rowerku i olało temat).
Czas na wykonanie wnętrza prasy, potrzebujesz karton, ołówek i linijkę. Odrysowujesz sklejkę a później zaznaczasz ołówkiem linie do ścięcia. Możesz zrobić kilka sztuk, nam starczyło czasu na dwie bo chłopcy się akurat obudzili i musiałam szybko kończyć prasę (tak, kiedyś dorobię kilka kartoników, czyli pewnie nigdy 😉 ) Później na kartce technicznej odrysowujesz szablon ze ściętymi rogami.
I co? I koniec! Teraz możesz zawołać dziecko, pozbierać kwiaty i użyć swojej prasy. Niektórzy jeszcze ozdabiają deski jakimiś malunkami i tekstem, jeśli masz na to czas i ochotę to śmiało!
To jak? Kto chętny na prasę?
Jak długo trzeba zostawić kwiaty liście w środku ? Można kilka na raz czy lepiej pojedynczo ?
Super pomysł! Jestem na etapie kompletowania części; i tu pewna uwaga:to nie nitonakretki tylko nakrętki pazurkowe 😉