Skip links

Neues Museum w Norymberdze

 

W Neues Museum można zobaczyć sztukę od roku 1945. Na pierwszym i trzecim piętrze prezentują tam dzieła takich artystów jak: Casten Nicolai, Franz Erhard Walther, Alex Hutte, Richard Linner, Tony Gragg  czy też Garard Richter. Na drugiem piętrze wystawiona jest ekspozycja tymczasowa.

Budynek został zaprojektowany przez architektów z berlińskiego biura Staab Architekten. Muzeum zostało wybudowany w ciągu kamienic, od strony północnej ,  wkomponowano go w zabytkową część miasta, a od strony podwórza otwarte zostało „dla publiki” poprzez przeszkloną ścianę. Dzięki takiemu rozwiązaniu można oglądać niektóre eksponaty stojąc na placu przed budynkiem. Najbardziej jednak widoczna jest komunikacja między  piętrami , okrągłe schody oraz pochylnie. Będąc wewnątrz, z każdego piętra można podziwiać średniowieczne mury miasta oraz podwórze i inne budynki.

Na terenie muzeum, w części  północnej znajduje się księgarnia, jedna z lepszych jakie widziałam. Książki od sztuki, mody, ogrodnictwa, architektury, designu po przecudowne książki dla dzieci. Oczywiście nabyliśmy jedną dla Małej A., bo jakby inaczej 🙂  Przesympatyczna obsługa, czego nie można powiedzieć o tej z samego muzeum. Musieliśmy Małej zabrać wafelka i schować torbę z pampersami do szafki bo wyglądała dla Pani podejrzanie. Takie zasady i trzeba się podporządkować, ale gdyby ludzie zwracali uwagę w miły sposób to jeszcze milej zwiedzalibyśmy muzeum. A tak to humory nam popsuli na wejściu.

Neues Museum 2

Neues Museum

Neues MuseumNeues MuseumNeues MuseuNeues MuseumNeues MuseumNeues MuseumNeues MuseumNeues MuseumNeues MuseumNeues MuseumNeues MuseumNeues MuseumNeues MuseumNeues MuseumNeues Museum

Leave a comment

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.