Skip links

Svjetionik Pomorac czyli latarnia morska w Splicie

Ostatnio w Polsce mamy więcej słońca niż śniegu, pomyśleć że rok temu byłam w Splicie i było tam  więcej słońca niż…słońca. Bo zima tam to nie zima. Tęskno mi bardzo, dlatego dziś odgrzebuję z archiwum zdjęcia sprzed roku. Powyższy widok można oglądać spod modernistycznej latarnii. Oczywiście jestem chyba jedną z niewielu osób, którym przypadła ona do gustu.

Split Lighthouse 1
Split Lighthouse 2
Tak naprawdę to przepiękne miejsce w Splicie znaleźliśmy szukając dogodnego miejsca na wypicie piwka nad morzem. Nie mam pojęcia czemu, ale pod klifem piwo smakuje najlepiej na świecie! Miejsce jest również wyjątkowe z tego względu, że można tam zobaczyć jak kwitną agawy, a kwitną raz jeden w całym swym żywocie i przypominają bardziej drzewko niż kwiat. Ponoć rzadkie zjawisko! ( gdyby nie moja koleżanka biolog, która nas odwiedziła byłabym uboga o tę wiedzę 😉
Teraz trochę o samej latarnii. Została zaprojektowana przez Ivana Carića w 1958 roku. Betonowa wieża mierzy 35.5 m wysokości o podstawie prostokąta 1.8mx4.0m, Szersza część latarni jest perforowana przez szklane, okrągłe elementy. Na samym szczycie znajduje się światło, które ma zasięg 17 mil morskich. W nocy od szklanych elementów odbija się światło latarnii, co daje niesamowity efekt. Pewnie ta iluzja była wspomagana też przez chorwackie piwko….;)
Split Lighthouse
Split lighthouse 3
split lighthouse 4
split lighthouse 5
split lighthouse 6
Split lighthouse 7
split lighthouse 9

Leave a comment

  1. Piwko ,widoki i nocne kąpiele w morzu… oj,też tęskno mi bardzo.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.